Za kolik korun si lidé doposud sjednali hypotéky?

Za kolik si lidé sjednali hypotéky

Půjčit si někdy potřebuje opravdu každý. Většinou si půjčujeme na auto, ale ještě častěji si půjčujeme na dům. Většina z nás opravdu nemá běžně na svém bankovním kontě několik milionů korun, které by se daly investovat do koupě nějaké nemovitosti nebo pozemku. Ovšem hypotéky nejsou zrovna dneska něco, co lze získat lehce. Přesto lidé využívají posledních chvil, než začnou platit přísnější pravidla České národní banky, a o hypotéky si žádají.

Už nyní je jasné, že hypotéky začnou být pro movité lidi. Banky se totiž v nedávné době rozhodly zcela se podřídit přísnějším podmínkám, které stanovila Česká národní banka. Tyto přísnější podmínky ale můžou za to, že na hypotéku si nedosáhne střední třída, ale už jenom movití lidé.

Právě proto se lidé rozhodují zažádat si o hypotéku ještě do posledních chvil, než začnou přísnější podmínky stoprocentně platit. Pojďme si nyní říct, za kolik si korun si lidé do dnešního dne hypotéky sjednali.

Částka přesahuje 150 miliard korun

Měsícem, v němž byl o hypotéky největší zájem, byl letošní červen. Tento měsíc trhal rekordy spojené se zájmem o hypotéku. Letní měsíce už byly horší a září asi nejhorší. V září si lidé sjednali hypotéku jenom za 17 miliard korun, což je o miliardu méně, než v předchozím měsíci (tedy v srpnu).

Od začátku roku však uplynulo devět měsíců (skoro deset), proto by nebylo na škodu si zmínit celkovou cifru, která se letos půjčovala na vlastní bydlení. Částka překonala 150 miliard korun – konkrétně se jednalo o 168 miliard korun, které se lidem půjčili na bydlení.

Jaká byla průměrná úroková sazba?

Žádostí o hypotéku bylo nejvíce tehdy, kdy byla úroková sazba pod dvěma procenty (to bylo právě v červnu). Od té doby se jednu chvilku sazba zvyšovala, poté zase chvilku klesala, přesto průměrem hypoteční sazby jsou zhruba 2,04 procenta.