Žít od výplaty k výplatě nejde dlouhodobě. Jak se zlozvyku zbavit? 

Žít od výplaty k výplatě nejde dlouhodobě. Jak se zlozvyku zbavit?

Zejména v době zvyšujících se cen za energie i potraviny musíme k finanční stránce věci přistupovat trochu zodpovědněji. Svévolné rozhazování prakticky všeho a všude se nevyplácí a může nás to dohnat do stavu, kdy žijeme od výplaty k výplatě. Chcete něčemu podobnému předcházet? Nabízí se hned několik možností, které stačí zavést do svého každodenního života. Díky těmto tipům dostanete své finance pod kontrolu.  

Hotovost je lepší než platební karty 

Potřebujete ušetřit nějaké peníze? Je zapotřebí začít platit primárně hotově. Berte to jako takovou psychologickou hru – pokud uvidíte mizet peníze z peněženky, nebudete si kupovat tolik věcí, kolik byste chtěli. Zatímco když se platí kartou, finance jsou pomyslnou virtuální záležitostí a člověka při utrácení ani nenapadne, kolik mu na bankovním kontu vlastně zůstane.  

Navíc pokud si na jeden týden vyhradíte konkrétní částku, budete o nakupování naprosto jinak přemýšlet. To platí i pro případ, kdy si stanovíte na nakupování konkrétní časový interval.  

Finanční inventura není na škodu 

Jednou za čas se podívejte na to, za co vlastně utrácíte. Zkrátka a dobře sledujte své výdaje. Díky tomu se vám podaří identifikovat problémové oblasti, což vede k odhalení příležitosti, jak či kde snížit náklady.  

Lidé si to prakticky neuvědomují, ale často utrácí za zbytečnosti, které nepotřebují. Vezměme si jen pravidelné každoměsíční platby za streamovací platformy, u nichž prakticky denně trávíme dlouhé hodiny.  

Koupě z druhé ruky jako zajímavá alternativa 

Pokud chcete ušetřit a zároveň žít ekologicky, nabízí se koupě věcí z druhé ruky. Nemyslí se tím jen nakupování oblečení v second handech, ale také nakupování potřebného domácího vybavení na bazarech je dobrá cesta.  

Ve většině případů platí, že se jedná o velmi zachovalé či jako nové zboží. A to platí u všeho – ať už mluvíme o oblečení, elektronice nebo nábytku. Jen je dobré se dopředu informovat o skutečném stavu dané věci.