Banky se podřizují ČNB – hypotéky budou jenom pro movité

Banky se podřizují ČNB

Již dlouho se spekuluje o tom, jak to vlastně bude s hypotékou. Nedávno se totiž do všeho vložila Česká národní banka, která se rozhodla pro přísnější podmínky, které souvisejí se získáním hypotečního úvěru. Samozřejmě banky se nemusí řídit doporučeními České národní banky, ale většinou se stává, že se těmto doporučením alespoň trochu přizpůsobují. V poslední době se tak spekuluje nad tím, co vlastně banky udělají. Budou banky skutečně jenom pro movité lidi?

Přísnější podmínky jsou od České národní banky opravdu dlouho doporučovány. Česká národní banka totiž dostala doporučení, že Češi si sice půjčují, ale už nesplácejí, ovšem to už není tak úplně pravda. Češi jsou dokonce druzí nejlepší ve splácení ve srovnání s Evropskou unií. Přesto však z přísnějších podmínek zatím neschází. A banky se navíc nyní rozhodli, že v některých případech bude hypoteční úvěr opravdu hůře dostupný.

Připravte se na změny!

Novelou zákona, která se zabývá právě přísnějšími podmínkami, které souvisí se získáním hypotečního úvěru, se nyní bude zabývat parlament a vláda. Ve zkratce chce Česká národní banka touto novelou získat přehled nad těmi, komu se hypotéka schválí. Nechce hypotéku dávat střední třídě, ale movitým klientům, aby byl hypoteční úvěr splacen co nejrychleji.

Na jaké podmínky se máme připravit?

Už nyní je získání devadesátiprocentní hypotéky zhola nemožné. Banky nyní požadují, aby žadatel měl naspořeno minimálně dvacet procent ze zástavní hodnoty nemovitosti. Do budoucna se však musíme připravit na to, že ten, kdo si bude chtít půjčit, projde důslednou analýzou, která se bude zabývat hlavně platem a dluhy. Novelou zákona chce Česká národní banka zavést jakési povinné posuzování dle parametru DTI, což je poměr výše zadlužení včetně žádané hypotéky a čistého ročního příjmu.

Rizikovou splátkou podle tohoto ukazatele bude splátka, která by přesáhla čtyřicet procent čistého měsíčního příjmu.