Jak jsou na tom české domácnosti se svými příjmy? Se snižující se nezaměstnaností a se zvyšující se nabídkou volných pracovních míst rostou také platy, což Češi opravdu oceňují. i když však dostávají zaplaceno více než kdy dříve, stejně se mezi lidmi najdou ti, kteří absolutně nesledují své výdaje a se svými byť vyššími příjmy absolutně nevychází a netvoří si finanční rezervu. Podle statistik se jedná o rovnou polovinu domácností, která nemá ani zdání o tom, jak vysoké jsou její příjmy nebo jak vysoké jsou výdaje.
Vést si finanční rozpočet, to by mělo být to první, co začne dělat každá finančně hospodárná a finančně gramotná domácnost. Pravdou však je, že až polovina českých domácností se neřadí k finančně gramotným, jelikož si žádný finanční rozpočet nevedou. I když si většina domácností sem tam ukládá nějaké peníze stranou, stejně polovina z nich nemá zdání o tom, kolik si vlastně vydělá nebo kolik vlastně utratí.
Bohužel se jedná o velice špatné výsledky nedávného průzkumu, které se budou projevovat i na našich dětech. Pokud děti nevědí, že si mají příjmy i výdaje kontrolovat, pak z nich vyrostou finančně nehospodárné děti. Podle všeho s penězi a s výší rodinného rozpočtu seznamuje dítě jenom každý šestý rodič, což je na jednu stranu velice málo.
Češi spoří, ale o svých financích nemají ani zdání
Jak jsme zmínili, i když Češi nevědí, jak vysoké jsou jejich výdaje a jak vysoké jsou často jejich příjmy, přesto si dokážou něco málo naspořit. Peníze stranou si podle všeho ukládají dvě třetiny domácností. Zatímco někdo si ukládá peníze na spořící účty, jiní volí pokladničky nebo běžné účty.
Spořící účty volí zhruba polovina domácností, dvě pětiny lidí nechávají peníze na svém běžném účtu, jiní volí stavební spoření, které jde dnes velice oblíbené a populární.
S dětmi se rodinné finance neprobírají
Jak jsme zmínili, s dětmi se finanční rozpočet rodiny vůbec neprobírá. Pouze v šestnácti procentech rodiče seznamují své potomky s výší finančního rozpočtu, o penězích se však zásadně baví až s dětmi starší šestnácti let.