Jak si našetřit zbylých dvacet procent při osmdesátiprocentní hypotéce?

Jak si našetřit zbylých dvacet procent při osmdesátiprocentní hypotéce?

Lidé dnes chtějí mít vlastní bydlení. To je pravděpodobně jejich největší sen, který si chtějí splnit. Bohužel jejich sen se jim poměrně vzdaluje. Česká národní banka totiž výrazně zpřísnila podmínky týkající se hypotečních úvěrů a dnes tedy není nic snadného získat hypotéku. Navíc dnes už nelze získat stoprocentní hypoteční půjčku, schvalují se jen osmdesátiprocentní hypotéky. Zbylých dvacet procent už si lidé musí našetřit sami. Jenže jak na to? Většina lidí nemá po kapse miliony, které skutečně dvacet procent při dnešních cenách nemovitostí dělají.  

Pokud tedy plánujete koupit si vlastní dům nebo byt na hypotéku, měli byste mít našetřených minimálně několik stovek tisíc korun, jinak vám nebude hypoteční úvěr poskytnut. Samozřejmě můžete něčím ručit, ale pravděpodobně nechcete ručit nemovitostí třeba svých rodičů.  

Ovšem podle Českého statistického úřadu si lidé mohou v průměru několika let našetřit požadovaných dvacet procent. Stačí, když si budou pravidelně odkládat částku z průměrné mzdy.  

Pár zajímavostí z analýzy Českého statistického úřadu 

Podle analýz Českého statistického úřadu by lidé v Jihomoravském kraji při odkládání určité části z každého platu našetřili na vysněnou nemovitost o šedesáti metrech čtverečních za necelých pět let. Ve Středočeském kraji by si však na tu samou nemovitost lidé našetřili už za čtyři roky.  

Tipy, jak našetřit na hypotéku 

  • Začněte platit hotově a kartu ponechejte jen pro případ nouze. Důvodem je psychologický efekt, který vás donutí počítat si každou korunu nákupu, aby vám to vyšlo do částky, kterou schováváte v peněžence.  
  • Začněte cestovat městskou hromadnou dopravou, na kole nebo choďte pěšky. Nejen, že tím ulevíte okolnímu prostředí, ale také je to daleko ekonomičtější a úspornější.  
  • Přestaňte kupovat balenou vodu. Jestliže vám nechutná voda ve vaší domácnosti, začněte si ji filtrovat přes konvice, které k filtrování vody byly stvořeny.  
  • Nikdy nechoďte na nákup hladoví, jinak z nákupu, který by mohl být v hodnotě dvou set, bude nákup za pětistovku.