Státní dluh klesl. Díky čemu?

Státní dluh klesl

Když se zmíní Česko, tak se ze všeho nejdřív vybaví skvělá ekonomika. Nezaměstnanost je nejníže za poslední dvě dekády, zaměstnanost je naopak nejvýše a koruna vůči euru neustále sílí. K tomu všemu navíc aktuálně klesl státní dluh, což je něco, co se nekoná každý den. Pojďme si nyní zmínit, o kolik korun klesl státní dluh a jak je na tom Česko aktuálně.

O kolik korun klesl státní dluh?

Ještě donedávna se řešil státní rozpočet pro příští rok, který je opět navržen jako schodkový. Společně s ním se probíral i státní dluh, o kterém se ještě nevědělo, že klesl. Nyní už je jasné, že státní dluh klesl, a to konkrétně o 3,3 miliardy korun. Dluh se tak snížil na 1,61 bilionů korun. Jedná se o nejnižší státní dluh za posledních šest let – nejníže na tom byl náš dluh v roce 2011.

I když se nám dluh konečně snižuje, už je tomu dvacet let, co naše republika žije na dluh. A díky naplánovanému schodkovému státnímu rozpočtu pro příští rok se zadlužená léta navýší.

Co pomohlo snížit státní dluh?

Státní dluh se samozřejmě nesnížil jen tak. Je to hlavně díky úrokům. Úroky jsou velice nízké, mnohdy i záporné u státních dluhopisů. To znamená, že vlastně investoři platí našemu státu za to, že mu vlastně půjčují peníze. O těchto informacích promluvilo ministerstvo financí.

Kolik v průměru dluží každý Čech?

Jestliže by nás zajímalo, kolik dělá státní dluh na jednoho Čecha, tak se jedná o zhruba 152 tisíc korun. Pro příští rok je ale navržen státní rozpočet se schodkem 50 miliard korun, což by znamenalo navýšení dluhu na jednoho Čecha.

Čím je státní dluh tvořen?

Aktuálně je státní dluh tvořen dluhy vlády, které vznikají tak, že se nahromadí schodky státního rozpočtu. Financován je například pokladními poukázkami, dále státními dluhopisy nebo taky přímými půjčkami či půjčkami, které jsou od Evropské investiční banky.