Jak si vytvořit finanční rezervu?

finanční rezerva

Většinou se to stává z ničeho nic – vstáváte denně do práce v danou hodinu, v jaké jste zvyklí. Pak se většinou odhodláte obléknout se, jít tedy do daného zaměstnání, jste celkem spokojení, protože jste se dobře vyspali. Jenže váš šéf není zrovna v tak dobrém rozpoložení jako vy. Štěká po vás od útlého rána, protože jste mu nedonesli jeho oblíbené kafe, i když to vůbec není v popisu vaší práce. Pak se najednou něco semele a on vám dá na hodinu výpověď, protože mu najednou jste nadbyteční. V takovém případě se tedy musíte zaměřit na to, že se bohužel octnete bez příjmu. V takovém případě vám pak do jisté míry pomůže takzvaná železná zásoba neboli finanční rezerva, kterou jste si vytvořili díky odkládání a díky šetření.

Finanční rezerva vám však vyjde vstříc i tehdy, kdy například zaměstnaní jste, přesto se vám něco porouchá v domácnosti a vy si nemůžete dovolit vzít peníze z bankovního účtu, protože byste neměli na zaplacení poplatků, které musíte zaplatit každý měsíc. Finanční rezerva pak je tedy vaší jakousi spásou, díky které se octnete v příznivé situaci, nikoliv v depresích. Mnoho lidí se však najednou může ptát, jak takovou rezervu vytvořit, proto se pojďme inspirovat následujícími tipy.

• Každý měsíc si odkládejte z vaší výplaty

Rozhodněte se, že pokaždé z vaší výplaty si odložíte něco stranou. Nemusíte se jednat o závratnou částku, kterou byste poznali, že vám chybí. Nemusí to být třeba pět tisíc. Mnohdy postačí jenom tisíc korun nebo dva tisíce, které vám do finanční rezervy přispějí. Samozřejmě se to může co měsíc lišit, proto se nebojte a odkládejte si tolik, kolik uznáte za vhodné.

• Prodávejte

Většina lidí má doma řadu zbytností, které opravdu nepotřebují. Rozhodněte se je tedy prodat. Internetových bazarů je v dnešním světě habaděj, proto se rozhodněte zbytečné věci předat zase někam jinam a pak utržené peníze hodíme do pokladničky, která bude sloužit jako naše finanční rezerva.