Kdy si lidé nejvíce spoří?

Kdy si lidé nejvíce spoří

Češi nyní moc na šetření nedají. Většina domácností nemá ani žádnou finanční rezervu, což je špatně, protože taková finanční rezerva je skutečně potřeba. Finanční rezerva by nám mohla pomoct v situaci, kdy se nám něco rozbije – nemusíme tak sahat do našeho rodinného rozpočtu. Jenže celá řada domácností si opravdu nespoří, tudíž je taková případná oprava opravdu zaskočí a mnohdy dovedou až k tomu, že si budou muset půjčit. Otázkou tedy je – co lidi donutí si spořit? Kdy lidé vlastně zažínají spořit?

Když už si lidé spoří, tak opravdu jenom na to, po čem touží, tudíž například na technologie nebo na nové vybavení domácnosti. Dneska se už moc na budoucnost nemyslí – všichni žijí heslem, které tvrdí, že se má žít přítomností, nikoliv budoucností. Jenže málokdo si uvědomuje, že to, co uděláme nyní, výrazně ovlivní naši budoucnost, a to platí i u spoření. Mysleme na své stáří, protože výše důchodu nebude tak velká, jak si možná myslíme.

Kdy začínáme spořit?

Nejmoudřejší jsou lidé, kteří žijí se svými rodiči. Aktuálně se totiž dokázalo, že pokud vidíme stárnout své rodiče, začneme si na penzi spořit. Toto spoření si do penzijního fondu není vůbec špatná věc. Je to jistá investice do budoucna. Peníze se vám během let budou zvýhodňovat, což je skvělé. Nakonec v takovém penzijním fondu najdeme mnohem více, než kolik jsme do něj původně vložili.

Podle aktuálních průzkumů spoří na stáří zhruba polovina Čechů. A z průzkumů taky vyplývá, že za to může hlavně soužití s rodiči. S rodiči totiž opravdu žije většina z nás.

Jací lidé jsou nejméně spokojeni?

Z průzkumů taky vyplývá, že nejvíce nešťastní jsou lidé, kterým je od 45 do 54 let. Tito lidé nejsou spokojeni se svým životem právě z důvodu takového, že mají málo peněz – málo naspořených peněz nebo jim jejich úspory nestačí (mnozí lidé to však přiřazují ke krizi středního věku).