Co nejvíce vadí lidem na bankách?

Co nejvíce vadí lidem na bankách

Bez banky bychom se dneska asi neobešli. Samozřejmě jsou ještě takoví, kteří nemají bankovní účet, ale je to značná nevýhoda – mít své peníze po šuplících schované doma není zrovna nejlepší. Při zakládání účtu je nutné sledovat, jaké poplatky se kde nacházejí. Některé banky mají poplatky jenom za výběr z cizího bankomatu, jiné mají poplatky naprosto u všech aktivit na účtu. A právě poplatky jsou to, co Čechům na bankách nejvíce vadí.

Bankovní konto je tu přece proto, abychom nemuseli své peníze nosit po kapsách. Zařizujeme si je proto, abychom si s nimi mohli volně disponovat – nechceme přece, abychom za jejich výběr nebo za platbu ještě platili něco navíc bance. Vždyť s kartou platíme dnes a denně – poplatky za měsíc díky každodennímu používání vzrostou na nesmyslně vysoké sumy.

Jaké poplatky nejvíce Čechům vadí?

Největším trnem v oku jsou poplatky, které jsou spojeny s výběrem z bankomatu. Přece jenom ne všude se dá platit kartou, což je samozřejmě škoda, ale proč platit za to, že si někde terminál neumí zřídit? Podle lidí jsou poplatky, které se vztahují na výběr z bankomatu, neopodstatněné. Devíti lidem z oslovených deseti vadí to, že musí platit i za výběr z bankomatu, který patří jejich bance.

Právě poplatky jsou důvodem, proč lidé nevybírají nebo proč lidé vybírání z bankomatu výrazně omezují. Většinou jsou poplatky zhruba třicet korun za jedno vybrání. Může se to zdát málo, ale pokud vybíráte často a poplatky se najednou sečtou, už odečtená částka není tak malá.

Přešli by lidé k jiné bance, pokud by měla výběry zdarma?

Lidé jsou nyní přesvědčeni o tom, že pokud bude mít banka výběry zdarma, klidně k ní přejde. Jenže málokterá banka nabízí výběry z bankomatů zcela zdarma – většina bank nabízí třeba jenom omezený počet výběrů bez poplatků (obvykle to bývají tři výběry za měsíc).