Proč nad nebankovní půjčkou váhat a všechno raději prověřit?

Nebankovní půjčku prověřte

Jakkoli vypadá nebankovní půjčka na první pohled lákavě, ve skutečnosti musíte být při jejím uzavírání obezřetní. Vždy si půjčujte zodpovědně. O peníze zažádejte jedině v případě, že máte promyšleno pokrytí splátek půjčky.

Na jaká rizika je třeba si u nebankovních půjček dát pozor?

Berte v úvahu termín splatnosti. U nebankovních mikropůjček jsou termíny velice krátké, obvykle do 30 dnů. Volte proto takový termín, u kterého budete mít jistotu, že dokážete peníze včas poslat. Zjistěte si dopředu ještě před uzavřením půjčky, zda je možné případně prodloužit její splatnost. Většinou to jde, ale než začne nabíhat prodloužená lhůta, musíte zaplatit poplatek.

Pozor na lichvu

Velice častým jevem je bohužel i lichva. U některých nebankovních půjček si poskytovatelé diktují nepřiměřeně vysoké úroky. Takovým nabídkám se proto vyhněte. Vždy si hledejte porovnání úroků u různých poskytovatelů a hledejte ty nejvýhodnější výše úroků i RPSN. V základní orientaci vám pomohou internetové srovnávače.

Dejte si pozor na smlouvu

smlouva o půjčce musí bezpodmínečně obsahovat některé náležitosti. Patří mezi ně i výše úroků a RPSN. Pokud ve smlouvě uvedeny nejsou, rozhodně ji nepodepisujte. Stejně tak zde musí být uvedena doba splatnosti. Jestliže ji smlouva neobsahuje, vystavujete se riziku, že budete muset půjčku vrátit na žádost věřitele.

Dostává vás to do nevýhodného postavení, protože je jenom na jeho libovůli, kdy o peníze požádá. Nikdy nepodepisujte nic, co by vám nebylo předem jasné. Pokud nějakým ustanovením nerozumíte, ptejte se věřitele.

Zjistěte si sankce

Pečlivě si také ve smlouvě pročtěte případné sankce související s nesplácením úvěru. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, kdy hrozí, že se vám nepodaří úvěr včas splatit, hned o tom informujte věřitele. Snažte se najít řešení. Pokud vyčerpáte možnost prodloužení splatnosti, nabízí se dohoda o splátkovém kalendáři.