Zájem o hypotéky klesá, sazby rostou

Zájem o hypotéky klesá

Každý touží po svém vlastním bydlení. Lidé chtějí mít svůj vlastní domov, kde nebudou muset co měsíc platit nájemné někomu, koho vlastně vůbec neznají. V současné době je však mnoho překážek mezi námi a vlastním domovem. Určitě jste slyšeli o zpřísňování podmínek u žádostí o hypotéku. Málokdo si může koupit dům, aniž by si nemusel hypotéku brát, proto se pojďme na tuto půjčku trochu víc podívat.

Největší zájem o hypotéku byl hlavně během loňského léta, kdy lidé využívali ještě poměrně dobrých hypotečních sazeb a kdy hlavně ještě nebylo těžké hypotéku vzít. Zhruba od loňského podzimu začaly platit přísnější podmínky a začaly postupně růst hypoteční sazby, ale lidé i tak ještě využívali ještě poměrně „dobrých podmínek“.

Jenže jak to bude letos?

Zájem klesá, sazby rostou

Letošní rok se ponese ve znamení příliš vysokých hypotečních sazeb. Bohužel se hypoteční sazby budou zvyšovat tak rychle, že nebudeme stíhat ani mrkat očima. Jelikož sazby rostou už nyní, v prvním měsíci nového roku, nemůžeme se divit klesajícímu zájmu o hypotéku.

Tento zájem začal mírně klesat už v prosinci loňského roku, kdy si úvěry sjednalo mnohem méně lidí než v prosinci předcházejícího roku. Přesto si však lidé půjčili více než dvacet miliard korun, to je zhruba 9351 hypotečních úvěrů, ale je to stále méně než v loňském listopadu, kdy se sjednalo hypoték o stovku více. Pokud bychom měli dvacet půjčených miliard srovnat s listopadem loňského roku, tak v listopadu bylo půjčeno o 678 milionů korun víc.

Do jakých výšin se dostane hypoteční sazba letos?

Pokud by vás zajímalo, s jakou hypoteční sazbou budeme muset letos počítat, nebude to žádná legrace. Hypoteční sazba totiž poroste skutečně rychlostí blesku, jak jsme již zmiňovali. Dostat se má dokonce přes tři procenta, což už je skutečně velice nevýhodné.

Aktuální průměrná úroková sazba hypoték stojí na 2,19 procentech.