O svůj vlastní domeček nebo byt jednoho dne zažádá každý z nás. Zatímco někteří zvolí koupi od majitele, jiní si jdou pro vlastní bydlení k realitním makléřům, kteří jim najdou to nejlepší bydlení podle jejich představ. Realitních makléřů však v České republice neustále přibývá, dnes se na této pozici nachází více jak čtrnáct tisíc lidí. Otázkou je, jakému realitnímu makléři můžete nebo nemůžete důvěřovat. Naprostá většina z nich jsou sice profesionálové, ovšem můžete narazit zrovna na ty, na které se spolehnout nedá. Dokonce ani na profesionály v oboru se nemůžete vždycky spolehnout, i ti jdou jen pro své provize. Proto se mnohdy nebojí vytasit i nějaký z jejich známých i méně známých fíglů, aby velkou provizi dostali.
Rozhodli jsme se proto vypíchnout několik fíglů realitních makléřů, kteří jsou ochotni pro peníze vytasit ta největší esa z rukávu. Dejte si na níže zmíněné fígle pozor, ať nenaletíte a později toho nelitujete.
Fiktivní zájemce
Fígl starý jak svět samotný. Fiktivní zájemce je fígl, který byl odhalen v nejednom americkém filmovém snímku. Je to často vytahovaný fígl, který má člověka přinutit k rychlému podpisu smlouvy. Často se vytahuje ve chvíli, kdy realitní makléř vidí, že o byt máte zájem, ovšem máte jít ještě na nějakou další prohlídku. S vidinou velké provize jen tak mimochodem zmíní, že je zde další zájemce, který buď má přijít na prohlídku, nebo už rovnou podepsat smlouvu. V takové chvíli hned podepisujete smlouvu, jelikož o vysněný dům nebo byt nechcete přijít.
Pozor na háčky ve smlouvách
Pokud vás realitní makléř do koupi nemovitosti nijak nenutí, bude háček někde jinde. Při jednání s realitním makléřem a při následném podpisu smlouvy buďte raději ostražití, jelikož se pravděpodobně ve smlouvě nachází nemilé háčky, které vás mohou později velmi překvapit. Pozor si dejte zejména na to, jak je to ve smlouvě s nevratnou rezervační zálohou či se sankcemi, pokud byste si koupi rozmysleli.