Před sjednáním půjčky se nezapomeňte o všem informovat. Co je důležité vědět?

Před sjednáním půjčky se nezapomeňte o všem informovat. Co je důležité vědět?

Přemýšlíte nad tím, že si sjednáte půjčku? V kasičce vám už chybí dostatek financí a potřebujete zaplatit dětem kroužek nebo naopak potřebujete koupit nový elektrospotřebič, bez kterého se už opravdu neobejdete? V současné době je trh s půjčkami opravdu narvaný k prasknutí a vybrat si jednu půjčku, to není zrovna snadná záležitost. Obecně lze říct, že se půjčky rozdělují na bankovní a nebankovní. I když jsou nebankovní půjčky velkým hitem, stále jsou žádanější bankovní půjčky, které v lidech budí větší důvěru, i když se často jedná o méně výhodné úvěry.  

Ať už však chcete sjednat úvěr jakýkoli, měli byste se o půjčkách vždycky informovat. Víte, co je důležité si dopředu zjistit a co vám obvykle finanční poradci nebo zaměstnanci poboček bank neřeknou sami od sebe? 

Zeptejte se na poplatky 

Ve smlouvách jsou sankce často zaobaleny do různých kliček a háčků. Taktéž jsou ve smlouvách napsány malým písmem, které si lidé stále nečtou, i když jsou na to vždycky upozorňováni. Vždycky se však na poplatky raději zeptejte a ujasněte si tak vše, co je nutné vědět. Ujasněte si, co vám hrozí, když se zpozdí platba splátky nebo co hrozí v případě, že splátka nebude dodána vůbec či bude odložena. 

Stejně tak si zjistěte, jestli je vůbec možné či jestli to není penalizováno, když chcete splatit úvěr dříve. Mnohé banky mají striktně daná pravidla, bohužel v mnoha případech nedovolují klientovi splatit půjčku dříve.  

Zeptejte se na úroky 

Důležité je také zjistit si, jak vysoké jsou úroky, které se s úvěrem pojí. Mnozí lidé se nechají uchlácholit na půjčku, která nabízí peníze do několika málo minut, často se zapomene na uvedení úroků a klient se bohužel nezeptá, později však lituje, jelikož zjistí, že si vzal půjčku s nesmyslně vysokým úrokem, který rapidně navýšil splácenou sumu.