S blížící se zimou bychom měli udělat několik důležitých věcí. Pokud máme zahradu, tak bychom ji měli připravit k zimnímu spánku – je nutná vertikulace trávníku, abychom odstranili plstě, mechy a plísně, dále čistíme bazény či jezírka. K tomu všemu je však potřeba i pořádné pročištění komína, protože ten přes zimní období dostane pořádný zápřah. Mnoho lidí však péči o komín zanedbává, což je škoda, protože je to může vyjít následně opravdu draho.
Začátek topné sezony letos začal o čtrnáct dní dříve, než tomu bylo vloni. Začátkem topné sezony tak začaly pojišťovny a hlavně hasiči upozorňovat na to, aby se nepodceňovala údržba a péče nejen o komíny, ale taky o kotle. Právě zanedbaná péče je velice často příčinou požárů.
Mnoho lidí nechce utrácet za kominíka, a tak se rozhodnou, že péči o komín nechají na jaro nebo na příští rok, jenže až jim těsně před vánočními svátky vypukne v domě požár, který bude způsoben právě zanedbanou péčí, tak zaplatí mnohem více.
Pojišťovny vám nemusí pojistné plnění vyplatit!
Mnoho lidí si však chabě myslí, že když mají dům pojištěný proti požárům, že vždy musí pojišťovna vyplatit pojistné plnění. Jenže to není tak úplně pravda. Pokud se prokáže, že požár vznikl zanedbáním péče o komín, pak pojišťovna nemusí vyplatit ani halíř.
Pojišťovny si nyní na to dávají velký pozor, protože požárů, které vznikají zanedbáním péče o komín, neustále přibývá. Například během loňského roku se likvidovalo více jak 1052 požárů, které vznikly právě z tohoto důvodu. Jednalo se vloni o pětinu více, než tomu bylo v předešlém roce.
Jaké problémy komína způsobují požáry?
Nejvíce požárů vzniká z toho důvodu, že vzňaly saze v kouřovodu, jiné vznikají například nevhodnou konstrukcí komína nebo z důvodu zazděných trámů. Během loňského roku tyto požáry způsobeny zanedbáním komína spáchaly škody za zhruba 52 milionů korun.