Naučte své děti šetřit!

naučte děti šetřit

V mnoha domácnostech je to tak, že rodiče koupí všechno, co si dítě usmyslí, jenže takové dítě pak není připraveno na ten život venku, co ho čeká. Děti by se už v raném věku měly naučit vážit si peněz, což je právě nutné jim vštípit tehdy, kdy jsou ještě malí. V poslední době na to však rodiče dbají, a to díky pokladničkám, které kupují dětem například k narozeninám. Potom jim vždy za nějakou pomoc hází do pokladničky nějaké drobné a děti si uvědomují, že až si našetří dostatek peněz, koupí si oblíbenou hračku sami bez pomoci rodičů. To je potom pro ně jakési osobní vítězství, které je lépe připravuje na ten život v dospělosti.

Děti většinou přichází s tím, že by chtěly do svého pokojíčku například televizi nebo počítač. Rodiče moc dobře vědí, že si s takovými drobnými penězi, které si vydělají například za nějakou pomoc, nemůžou vydělat tolik, aby si koupily televizi, a tak s nimi ujednají obchod. Pokud si děti naspoří danou částku, rodiče zbytek doplatí. Díky snaze, kterou děti vynaloží, se tak rodiče s čistým svědomím mohou domluvit, že koupí dětem zaslouženou televizi.

V Americe si děti přivydělávají prodejem limonády

Krásnou ukázku, jak se děti mohou naučit vážit si peněz, ukazuje Amerika. Takovou situaci opravdu vidíte i reálně, nikoliv pouze v televizi v oblíbených amerických filmech. Jedná se o situaci, kdy stojí děti za svým vytvořeným stánkem a prodávají třeba za padesát centů limonádu. Jedná se o takový soukromý obchod, který je jenom na jeden den, protože si chtějí vydělat na výlet třeba do Disneylandu. Při takové činnosti děti pochopí, že peníze nejsou zadarmo, ale že za penězi stojí především čas a snaha je vydělat. Naučí se tak zcela jinému pohledu na svět a mnohdy se z takových kutilů, kteří si vydělávají pomocí takových stánků, stanou velice úspěšní podnikatelé, jež dosáhnou všeho, co si umanou. Jen to chce ten dobrý start.