Manželská smlouva a její stále častější uzavírání

manželská smlouva

Svatební den je ten nejkrásnější den nejen žen, ale také mužů. Pánové se těší především na rozlučku se svobodou, ženy si užívají většinou ten svatební den, který se nese ve znamení kosmetiky, pedikúry, manikúry, také návštěvy kadeřnice a hlavně se nese v duchu bílé barvy, která jim doslova učaruje na celý život. Než však k takovému sňatku vůbec dojde, stojí za tím léta dlouhého vztahu, během kterého si lidé uvědomí jakousi tolerantnost vůči tomu druhému. I přes to, že spolu mohou před svatbou žít hned několik let, rozhodnou se, že uzavřou manželskou smlouvu. Tato manželská smlouva je skoro na denním pořádku a v současném světě plném nejistoty je čím dál populárnější.

Manželská smlouva je tu pro to, aby si každý člověk chránil svůj majetek. Jedná se o jakousi ochranu majetku, aby nespadl do společného vlastnictví manželů. Při možném rozvodovém řízení se pak majetek, který nebyl zahrnutý v manželské smlouvě, rozděluje, a tak ten, kdo vložil do manželství opravdu mnoho, může najednou odejít s ničím.

Proč je manželská smlouva v poslední době tak oblíbená?

Manželskou smlouvu uzavírají v průměru každí pátí novomanželé. Jedná se většinou o strach z toho, že se jednou mohou rozejít. Dalo by se říct, že jsou lidé nyní opravdu opatrní a bojí se budoucnosti. Navíc jsou možná trochu realističtí, protože přece jenom jen blázni věří, že se nic nemůže stát s jejich vztahem. Navíc poměr rozvodů u nás stále roste, proto se není čemu divit, když lidé věří více statistikám než jejich drahé polovičce. V průměru se přece rozvádí každé třetí manželství, což už je opravdu strašné číslo.

Většinou do předmanželské smlouvy spadají velké nemovitosti nebo auta. Jiné drobnosti se nechají, aby spadly do společného jmění manželů. Následně do společného jmění samozřejmě spadá to, co si jako pár vytvoří, tedy vlastní bydlení či podobné záležitosti.