Za letošní rok jsme už nějakou tu výplatu dostali. A možná jste se divili tomu, že je výplata o něco větší než kdy dřív. Ne, opravdu to není překlik paní účetní a opravdu to není o její nepozornosti. Za zvýšením hodnoty na výplatní pásce je několik novinek, které byly letos zavedeny. Tou první je zrušení superhrubé mzdy, která sice výrazně prohloubila státní kasu, na druhou stranu i těch “pár” tisíc v době koronakrize je příjemným bonusem. Zrušení superhrubé mzdy však není jediná novinka, která měla vliv na vyšší výplatu.
Zvýšená daňová sleva na poplatníka
Další novinkou, která se na zvýšení částky na výplatní pásce podílela, je daňová sleva na poplatníka, která se aktuálně zvýšila o 250 korun na jeden měsíc. V konečném důsledku to činí zvýšení o tři tisíce a v rostoucí slevě na poplatníka by se mělo pokračovat i v následujících letech. Například příští rok můžeme očekávat opět vyšší slevu na poplatníka, která se opět bude rovnat třem tisícům korun.
Stoupla i minimální a zaručená mzda
Co také má vliv na vyšší výplaty, je zvýšení minimální a také zaručené mzdy. Minimální mzda se v letošním roce zvýšila rovnou o šest stovek, a to na 15 200 korun měsíčně v hrubém. I když možná neberete ve svém zaměstnání minimální mzdu, přesto to má na vaši výplatu velký vliv. Jak jsme zmínili, společně s ní roste takzvaná zaručená mzda, což je základ pro výplatu pro další profese.
Pokud se bavíme o zaručené mzdě, ta je vždy stupňována od složitosti a také odpovědnosti práce a samozřejmě od její namáhavosti. Ale to jen pro informaci.
Byl zaveden stravovací paušál
Výplata se vám zvýšila možná i proto, že zaměstnavatel začal uplatňovat stravovací paušál a zrušil stravenky. To, co jste získávali na stravenkách, vám zkrátka bylo přičteno k výplatě. Zatímco někdo to hodnotí negativně, jiný k tomuto kroku přistupuje velmi kladně.