Jak ušetřit za elektřinu. Vypněte její největší žrouty

Jak ušetřit za elektřinu. Vypněte její největší žrouty

Ceny energií se neustále zvyšují a je zbytečné očekávat, že tomu bude v budoucnu jinak. Vyzrajte na překupníky energie a rozhodněte se situaci vzít pevně do svých rukou. Poradíme, jak za energie ušetřit.  

Zapojené nabíječky na telefon a tablet 

Ruku na srdce – necháváte občas zapojené v zásuvce nabíječky na mobil nebo tablet? V tom případě je na čase s tímto zlozvykem něco udělat. Je prokázáno, že nabíječky spotřebovávají elektrickou energii, i když v nich žádný přístroj zrovna není zapojen. A to určitě nechcete.  

Pohotovostní režim spotřebičů 

Několik stovek budete mít v kapse, když se rozhodnete udělat malý krok pro lidstvo, ale velký pro jednotlivce – vypněte pohotovostní režimy vašich spotřebičů. Obecně se jedná především o televizi, počítač, tiskárnu, nebo třeba bezdrátová sluchátka. Malé stisknutí tlačítka vás o žádné životní pohodlí neobere, a navíc dokážete aktivně snížit účet za elektrickou energii.  

Dejte si pozor na lednici 

Spotřebiče, které jedou neustále, byste si měli opečovávat a chránit jako oko v hlavě. Právě ony jsou totiž zodpovědná až za čtvrtinu celkové spotřeby domácnosti. Pokud tedy máte lednici s energetickou třídou B a horší, rozvažte, zda se vám nevyplatí pořídit si spotřebič s energetickou třídou A+++.  

U lednic všeobecně platí, že by se měly pravidelně odmrazovat. V opačném případě se jejich spotřeba výrazně zvyšuje. Modernější modely to samozřejmě dělají automaticky. Další tip, jak ušetřit, je dávat do lednice vždy vychladlé potraviny. Horké brambory do ní rozhodně nepatří.  

I u vaření se dá skvěle ušetřit 

Většina z nás má sporák poháněný elektrickou energií. Není proto od věci si zopakovat pár šetřících tipů, jak na to. 

  • Vařte vždy s poklicemi, snížíte náklady na elektřinu až o třetinu.  
  • Ingredience, které lze dopředu namočit, vždy dejte na pár hodin do vody. Při jejich vaření následně spotřebujete mnohem méně energie. Obecně se jedná například o bulgur, čočku, fazole, cizrnu, nebo o kroupy.  

Který z tipů začnete používat vy?