Není tomu tak dávno, co začaly platit slevy na jízdné pro studenty a seniory. Ti mají slevu na jízdném v sumě 75%, a to je opravdu dost. Bohužel se stále najdou i ti, kteří si jen seženou studentskou kartičku (někdy ani to ne) a jedou se slevou tam, kam chtějí. Nedávné reportáže na několika televizních stanicích ukázaly, jak snadné je tímto stylem cestovat. I když značně přibývá podvodníků, kteří cestují se slevou, i když by neměly, stát během loňského listopadu vyplatil na slevách v dopravě méně, než jak tomu bylo během loňského října.
Během loňského listopadu vyplatilo ministerstvo dopravy dopravcům něco přes 488 milionů korun, a to jako kompenzaci za slevy ve veřejné dopravě. Je to však mnohem méně než v předcházejícím měsíci, tedy méně jak v říjnu.
Nejvíce se vyplácelo Českým drahám
Nejvíce peněz získaly České dráhy, těm bylo vyplaceno něco přes 207 milionů korun. I ty však v porovnání s ostatními měsíci dostaly zatím nejmenší částku od schválení slev ve veřejné dopravě. Za tři měsíce České dráhy dohromady dostaly 657 milionů korun, těsně za nimi je oblíbený vlakový dopravce (a také autobusový dopravce) RegioJet, který získal necelých třináct milionů korun, dopravce Arriva Morava vyfakturovala částku necelých sedmnáct milionů korun.
Během tří měsíců fungování slev na veřejnou dopravu stát vyplatil dopravcům skoro miliardu a půl. Podle odhadů by slevy měly ročně vyjít na šest miliard korun.
Kde platí slevy?
Mnozí studenti si však nejsou vědomi toho, kde konkrétně jim slevy platí či na co konkrétního se vztahují. Slevy se vztahují na vnitrostátní dálkové a také regionální autobusové a železniční linky, také platí na integrované dopravní systémy a samozřejmě na linky městské hromadné dopravy, které mohou také zajíždět za hranice města. U vlaků si však dejte pozor na to, že slevy platí jen ve vozech druhé třídy.