Jak jsou na tom Češi se splácením?

Jak jsou na tom Češi se splácením

V poslední době se v mnoha článcích dozvíte, že Češi si sice půjčují, ale už se jim nechce zrovna dvakrát splácet. Tuto domněnku ale nyní vyvrací průzkumy, které ukazují, že české domácnosti mají v rámci Evropské unie jako druzí nejmenší problém se splácením. Jsou tedy druzí nejlepší ve splácení v porovnání s celou Evropskou unií. Předběhlo nás už jenom Německo.

Dnes si půjčujeme opravdu na cokoliv. Možná toto vedlo k domněnce, že Češi si neustále půjčují. Jenže my moc dobře víme, že co si půjčíme, to taky musíme splatit, a tak se tedy snažíme splatit naše závazky co nejdříve, ať už se jedná o hypotéku, o spotřebitelské úvěry nebo o platby za vodu, elektřinu, internetové připojení nebo plyn.

To, že jsou Češi druzí nejlepší ve splácení svých závazků v rámci Evropské unie, ukázal aktuální průzkum Eurostatu.

Češi si polepšují!

Všichni víme, jak je na tom aktuálně česká ekonomika. Koruna posiluje, nezaměstnanost je na minimu, zaměstnanost na maximu. Všechno nasvědčuje o tom, že se Česko zlepšuje rok co rok. Tento průzkum Eurostatu navíc jenom přidal třešničku na dort – díky tomu se ukázalo, že Česko se za posledních deset let dokázalo ve splácení polepšit. Před deseti lety jsme totiž spláceli mnohem hůře, než třeba Estonci, Dánové nebo Nizozemci.

Kdo nyní splácí nejhůře?

Nyní jsme tedy hned druzí za Němci, kteří splácejí nejrychleji a nejspolehlivěji. Druhé místo je ale fantastické umístění. Třetí místo obsadilo Lucembursko a čtvrté Dánsko. Pokud bychom měli zmínit ještě nějaké země, které poměrně dobře splácejí a hlavně včas, zmínili bychom ještě Belgii, Švýcarsko, Francii a taky Maltu či Španělsko.

Pokud bychom se měli zajímat o to, kdo nejhůře splácí své závazky, zmínili bychom Řecko, dále pak Kypr nebo Rumunsko. K těm nejhorším splácejícím zemím patří taky Slovinsko nebo třeba Polko či Island.