Jak jsou na tom billboardy u silnic?

Jak jsou na tom billboardy u silnic

Českou republikou aktuálně otřásají výsledky parlamentních voleb, ale ani přesto se nezapomíná na kauzy, které se řešily ještě před volbami, a nyní jsme se měli dočkat jejich vyřešení. Jednou takovou záležitostí, kolem které se scházela všechna média, patří i billboardy u silnic, které se měly odstranit, ale poté provozovatelé billboardů začali nalepovat na reklamní plochy státní vlajku s tím, že se státní symbol nesmí nechat vyhodit, jenže na tento trik jim nikdo neskočil a oni museli billboardy u silnic přesto odstranit. Jak to tedy dopadlo?

Ministerstvo dopravy ještě donedávna vyhrožovalo nemístně vysokými sumami peněz, které budou muset zaplatit provozovatelé billboardů u silnic, pokud se neodhodlají sami billboardy zlikvidovat. Takové sankce se mohly vyzdvihnout nejen do desítek, ale rovnou stovek či milionů korun, proto jenom hlupáci by billboardy nesundali sami. Chvilku to však vypadalo, že si provozovatelé myslí, že ministerstvo dopravy jenom blafuje, ale ukázalo se, že to myslí opravdu vážně, tudíž začala velká likvidační akce. Provozovatelé se tedy rozhodli sami odstranit billboardy ze silnic a dálnic, na které bylo výrazně upozorněno.

Proč musí být billboardy u silnic a dálnic odstraněny?

Pokud jste tuto kauzu prošvihli, ať už z jakéhokoliv důvodu, je možná nutné zmínit i to, proč vlastně tyto billboardy musí být u dálnic a silnic odstraněny. Toto odstranění billboardů, které leží v ochranném pásmu dálnic a silnic 1. třídy, vyžaduje hlavně novela, která pojednává o pozemních komunikacích a která je platná od začátku září.

Billboardy v blízkosti tohoto ochranného pásma upoutávaly pozornost řidičů, tudíž tedy zvyšovaly možnost dopravních nehod. Taky byly mnohdy tím, co hrálo velkou roli při srážce – mnohdy naletělo auto přímo do billboardu, protože se třeba snažilo uhnout bezohlednému jinému vozidlu.

Jaká je vzdálenost?

Pokud by vás zajímalo, jakých billboardů se toto odstranění týká, tak jsou to hlavně billboardy, které jsou u silnice nebo dálnice blíže než 250 metrů (to platí u dálnic) a blíže než 50 metrů (to platí u silnic první třídy).