Možná byste řekli, že už všichni lidé mezi námi jsou majiteli platebních karet, ale ono tomu tak kupodivu není. Mezi námi se najdou opravdu lidé, kteří ještě nemají platební kartu a kteří tak fungují ryze v hotovosti. Jenže ti si třeba chtějí zařídit platební kartu, ale nevědí, jaké druhy platebních karet vlastně existují nebo s jakými platebními kartami se dnes můžeme setkat. Prozraďme si proto druhy platebních karet, které se liší hlavně způsobem zúčtování, ale také způsobem provedení nebo podle použitelnosti.
Debetní karty
Setkat se můžete s takzvanými debetními kartami, což jsou karty, kterými lze buď platit u obchodníka, nebo z nich můžete vybírat platby z bankomatu. Podmínkou platby u obchodníka nebo výběru z bankomatu však je to, že musí být na bankovním kontu potřebná částka čili dostatek peněz. Pokud na bankovním kontu není dostatek peněz, nedojde k platbě nebo k danému příkazu.
Kreditní karty
Pak také existují kreditní karty. Kreditní karty jsou karty, s nimiž můžete platit zboží nebo služby i na úvěr. Nemusíte mít na dané kartě dostatek finančních prostředků, můžete jít takzvaně do mínusu. Pokud se rozhodnete vzít si na kreditní kartu úvěr, ten se bude čerpat prostřednictvím revolvingového úvěrového limitu, jenž se automaticky obnoví po splacení částky, kterou dlužíte.
Nákupní úvěrové karty
S jakými dalšími kartami se můžete setkat? Můžete se setkat například s nákupními úvěrovými kartami, což jsou třeba karty, které vydávají nebankovní instituce.
Embosované karty
Pokud se setkáte s embosovanými kartami, setkáte se s kartami s takzvaným reliéfním čili plastickým písmem. S embosovanými kartami můžete nakupovat v různých prodejnách, které jsou však vybaveny elektronickým terminálem.
Elektronické karty
Pak také existují elektronické karty, které lze používat na méně místech než výše zmíněné embosované karty. Elektronické karty jsou dnes nejčastěji používané karty, které se většinou vydávají zdarma k bankovnímu účtu. Určené jsou především pro výběry z bankomatu nebo také pro platby u obchodníků.