Inflace roste extrémním tempem

Inflace roste

Letošní rok začal hlavně velkou mírou inflace. Ta se totiž na počátku roku zvedla ze svých dvou celá dva procent na dvě celá čtyři procenta. Toto zvyšování ihned mělo i své následky, a sice začalo se rekordně zdražovat. Rostly především ceny pohonných hmot a potravin. U benzinu či nafty jsme si na toto zdražování už do jisté míry zvykli, ale u potravin to byl trošku zádrhel. Nejvíce se zdražovalo u jogurtů a u vajíček, proto ti, kteří mají svou vlastní drůbež, kterou nepostihla ptačí chřipka, mají výhodu. Své vlastní vejce je přijdou jako na jakýsi poklad, protože díky nim spasí své finance. Vejce jsou nyní opravdu velmi drahé. Rostou samozřejmě ceny i jiných potravin, ale u těchto druhů jdou ceny nahoru nejvíce a nejčastěji.

Člověk by si řekl, že inflace stoupne zase až za několik měsíců, ale stoupla už po měsíci a půl. Je to neuvěřitelný skok, protože najednou se výše tohoto makro ekonomického jevu pohybuje v číslech dva celá osm. Toto číslo vyplynulo z analýzy, která se obdržela finančního domu Raiffeisenbank. Tímto nepřiměřeně vysokým růstem roste také i pravděpodobnost toho, že nastane i konec kurzového závazku České národní banky již ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Ke konci roku se na inflaci podílelo zejména zdražení potravin a ropy. Jistý díl má na tom i zavedení elektronické evidence tržeb, což se může jevit i jako důvod toho nynějšího zvyšování. Restaurace totiž řádně podražily, ale nejedná se o všechny restaurace, pouze ty ve velkých městech, kam se dopravují velké hromady turistů. Letošní rok není ale jen o podražování pohonných hmot a potravin, ale je také o dražších dovolených. Možná i díky nim se výraznou rychlostí zvyšují procenta inflace. Navíc se konec roku a začátek toho letošního pamatuje i jako období, v němž byla úroda zeleniny naprosto šílená. Zelenina a například i olivový olej značně podražil stejně jako mléčné výrobky.