Daňové novinky pro rok 2020. Co nového vás může překvapit?

Daňové novinky pro rok 2020. Co nového vás může překvapit?

Začátek roku se nese především ve znamení daní. První tři měsíce jsou určené k tomu, aby podnikatelé, živnostníci nebo zaměstnanci, kteří si navíc přivydělávají někde jinde, udělali vyúčtování a vyplnili růžový formulář, který nese název “daňové přiznání“. I když se o daně nestarali celý dlouhý rok, nyní je ten nejvyšší čas na to, aby se o daně začali pořádně starat. Mají na to do března, respektive celý březen, nechávat to na poslední chvíli se však nevyplácí.  

V souvislosti s daněmi se rok co rok setkáme s několika změnami, které naše daně rapidně ovlivňují. Pojďme si říct novinky, které nás mohou překvapit letos.  

Připlatíme si na sociálním a zdravotním 

To, že chce stát zruinovat menší podnikatele a živnostníky, to je jedno veřejné tajemství. Potvrzuje to ostatně fakt, že si letos tito lidé připlatí na sociální a zdravotní pojištění. Podle odborníků si živnostníci meziročně pohorší, což je ostatně viditelné na následujícím příkladu – pokud si například osoba samostatně výdělečně činná platí minimální sociální pojištění a zároveň také zdravotní pojištění za rok 2019, v souhrnu zaplatí 55 133 korun. Za tok 2020 se však bude jednat o částku o víc jak tři tisíc vyšší, a to o částku 58 734 korun.  

Na solidární dani se zaplatí naopak méně 

Pokud patříte k lidem s vyššími příjmy, pak jistě víte, že se odvádí také takzvaná solidární daň. Jedná se o daň, která je pro lidi s vyššími příjmy určená. Solidární daň se platí v případě, že jsou příjmy vyšší než zákonem stanovený limit.  

Vyšší limity při vedlejší samostatné výdělečné činnosti 

Další daňovou novinkou roku 2020 jsou vyšší limity pro vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Jedná se například o vyšší limity pro vedlejšák při zaměstnání nebo při penzi či během studia.  

Klesne i DPH 

Kromě jiného klesne také DPH. Naši zákonodárci přišli s některými úlevami, konkrétně se zvýšil limit na osvobození piva, které se vyrobí v domácnosti u spotřební daně. Nižší DPH se následně týká vodného a stočného, čehož se nově týká desetiprocentní sazba DPH.