Začátek roku se nese především ve znamení daní. První tři měsíce jsou určené k tomu, aby podnikatelé, živnostníci nebo zaměstnanci, kteří si navíc přivydělávají někde jinde, udělali vyúčtování a vyplnili růžový formulář, který nese název “daňové přiznání“. I když se o daně nestarali celý dlouhý rok, nyní je ten nejvyšší čas na to, aby se o daně začali pořádně starat. Mají na to do března, respektive celý březen, nechávat to na poslední chvíli se však nevyplácí.
V souvislosti s daněmi se rok co rok setkáme s několika změnami, které naše daně rapidně ovlivňují. Pojďme si říct novinky, které nás mohou překvapit letos.
Připlatíme si na sociálním a zdravotním
To, že chce stát zruinovat menší podnikatele a živnostníky, to je jedno veřejné tajemství. Potvrzuje to ostatně fakt, že si letos tito lidé připlatí na sociální a zdravotní pojištění. Podle odborníků si živnostníci meziročně pohorší, což je ostatně viditelné na následujícím příkladu – pokud si například osoba samostatně výdělečně činná platí minimální sociální pojištění a zároveň také zdravotní pojištění za rok 2019, v souhrnu zaplatí 55 133 korun. Za tok 2020 se však bude jednat o částku o víc jak tři tisíc vyšší, a to o částku 58 734 korun.
Na solidární dani se zaplatí naopak méně
Pokud patříte k lidem s vyššími příjmy, pak jistě víte, že se odvádí také takzvaná solidární daň. Jedná se o daň, která je pro lidi s vyššími příjmy určená. Solidární daň se platí v případě, že jsou příjmy vyšší než zákonem stanovený limit.
Vyšší limity při vedlejší samostatné výdělečné činnosti
Další daňovou novinkou roku 2020 jsou vyšší limity pro vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Jedná se například o vyšší limity pro vedlejšák při zaměstnání nebo při penzi či během studia.
Klesne i DPH
Kromě jiného klesne také DPH. Naši zákonodárci přišli s některými úlevami, konkrétně se zvýšil limit na osvobození piva, které se vyrobí v domácnosti u spotřební daně. Nižší DPH se následně týká vodného a stočného, čehož se nově týká desetiprocentní sazba DPH.