Jak neskončit v dluhové pasti, ze které se jen stěží dostáváme ven

Jak neskončit v dluhové pasti, ze které se jen stěží dostáváme ven

Po vánočních svátcích máme tendenci si půjčovat víc než kdy jindy. Důvodem toho je fakt, že jsme během vánočních svátků všechno utratili za své nejbližší a mnohým v kapsách nezůstalo skoro nic. V případě, že patříte k lidem, kteří si chtějí půjčit, pořádně si to promyslete. Popřemýšlejte nad jinými možnými řešeními, půjčka možná není to jediné, co vám může pomoct. Pokud byste si navíc půjčili, mohli byste rázem skončit v dluhové pasti, ze které se člověk jen stěží dostává ven.  

Ať už jste se do finanční tísně dostali z jakéhokoli důvodu, je třeba si prvně pořádně promyslet, jestli půjčku skutečně potřebujete nebo nikoliv. Pamatujte na to, že existuje vícero východisek ze situace.  

Pokud však přijdete na to, že půjčka je opravdu jediné možné řešení, začněte tedy s výběrem. Dbejte však na to, abyste si vzali půjčku od férového poskytovatele úvěru. Ostatně při hledání a braní si půjčky se vyplatí držet se několika pravidel. I díky nim neskončíte v dluhové pasti, ze které se člověk dostává opravdu jen stěží ven. 

Pravidla pro braní půjčky 

  • Nikdy si nepůjčujte na splátky jiných půjček, jelikož to vás dostane do zmiňované dluhové pasti, ze které se posléze už nedostanete ven.  
  • Nikdy si nepůjčujte na věc, jejíž doba užívání je kratší než doba splatnosti půjčených peněz. Na takové věci se opravdu nevyplatí brát si úvěr.  
  • Není moudré půjčovat si na luxusní dovolenou, důvodem je bod výše.  
  • Při vybírání půjčky na sebe buďte přísní. Zvolte si raději vyšší splátku s kratší dobou splácení, nenechte se zlákat nižší měsíční platbou. Čím dříve půjčku splatíte, tím lépe a tím dříve budete z dluhové pasti zase venku na čerstvém vzduchu. 
  • Vždycky si berte půjčku jenom od prověřeného a ověřeného poskytovatele úvěrů. Ověřte si, jestli je společnost v seznamu České národní banky, neberte si půjčku od někoho, kdo v seznamu není.