Zelená úsporám nově pro rekonstrukce svépomocí i pro stínící techniku

Zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám není třeba představovat. Jedná se o program poskytující dotace, který funguje už delší dobu. Mnozí využili takzvaných kotlíkových dotací, jiní využijí jistě nové rozšíření programu. Program Nová zelená úsporám totiž začne poskytovat dotace i při rekonstrukci svépomocí, zahrnutá je také venkovní stínící technika a mimo jiné i stavba domu v nízkoenergetickém standardu. Samozřejmě stále platí, že je možné zažádat si o dotaci na výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

Od poloviny letošního října jsme se dočkali hromady novinek v programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí trochu rozšířilo svou stávající nabídku, zaujalo tak mnohem více žadatelů, než kolik bylo původně v plánu. Noví žadatelé ocenili to, že je možné zažádat si o dotaci v případě rekonstrukce svépomocí či o dotaci na mnohé další, již jmenované věci.

Kolik je možné získat při rekonstrukci svépomocí?

Při rekonstrukci svépomocí je možné získat ze Státního fondu životního prostředí dotaci větší, než je půl milion. Maximální výše dotace je 550 tisíc korun. Podle všeho by se mělo jednat zejména o příspěvek na materiál nebo případně o příspěvek na vypůjčení nářadí. Dotace se také vztahuje na případný technický dozor.

Samozřejmě i zde platí, že musí stavby splňovat jednotlivá kritéria. Musí mít například zpracovanou projektovou dokumentaci.

Jaké další dotace program nově umožňuje?

Získat dotaci na rekonstrukci svépomocí však není jediná novinka podzimu. Nově je také možné získat až 150 tisíc korun na fotovoltaický systém, který se kombinuje s tepelným čerpadlem. Novinkou je také to, že se o dotace může zažádat online, tedy elektronicky. Vyplnit je možné elektronicky všechno – i související dokumenty.

Pokud jste do poloviny října požádali o dotace pomocí staré aplikace, nic se neděje – ta zůstane pro žadatele z dřívějška zachována.