Kde všude lze uspořit a kudy peníze utíkají pryč?

Spoření

Začátek roku není nikdy příjemný. Lidé už několik let dělají tu samou chybu stále dokola, a sice utrácejí za dárky před vánočními svátky, neohlížejí se na to, jestli peníze na dárky mají či nikoliv, a poté, když dojde nový rok a nové placení nových poplatků a záloh na elektřinu, plyn či internetové připojení, přemýšlejí, kde vlastně všechny peníze mají. Každým rokem je to stejné – i letos udělali lidé tu chybu, že nakupovali dárky ve velkém a zapomínali na to, že budou muset v lednu zaplatit to, co platí každý měsíc. Tato nezodpovědnost vede bohužel k nepříjemnému zadlužování. Někteří lidé však díky tomu dospějí a začnou hledat místa, kde se dá uspořit, či díry, kudy peníze utíkají pryč.

Každý člověk by si měl sáhnout do svědomí a říct si, jestli utrácí moc nebo málo, jestli je utrácení vhodné či nikoliv. Měl by mít přehled o celé oblasti výdajů.

Kde se dá ušetřit?

Ze začátku roku se snažíme najít místa, kde bychom mohli něco uspořit. Začít bychom měli u energií, tedy hlavně u bydlení. Podle Českého statistického úřadu utrácíme nejvíce procent z rodinného rozpočtu právě za energie (činí to nějakých jednadvacet procent). Zvažme tedy, jestli není vhodné změnit dodavatele, který by byl pro nás o něco výhodnější, který by nabízel levnější energie. Změnou svého dodavatele můžeme ušetřit i několik tisíc ročně, které rozhodně přijdou vhod například v prosinci, kdy budeme nakupovat již zmiňované vánoční dárky.

Kde často plýtváme penězi?

Mnoho lidí dělá tu chybu, že plýtvá potravinami. Druhou největší položkou, která nám dost zasahuje do rodinného rozpočtu, jsou potraviny, které tvoří zhruba dvacet procent našich celkových výdajů. Češi bohužel nikdy nemají dost, kupují toho tolik, že nakonec potraviny vyhazují, protože se logicky zkazí.

Podle průzkumů jednotlivec zaplatí za potraviny měsíčně až tři tisíce korun – je to skutečně enormní suma.