Tipy, jak získat hypotéku i za aktuálních podmínek

Hypotéka

Pokud přemýšlíte nad vlastním příbytkem, určitě vám neunikly nové přísnější podmínky, které vešly v platnost během letošního října. Aktuální poměrně přísné podmínky doporučené Českou národní bankou začaly brát v úvahu všechny banky, nezávisle na tom, jak je to ovlivní v budoucnu. I když se všude píše o tom, jak nedosažitelné hypotéky najednou jsou, nejsou tak nedosažitelné, jak se píše. Člověk opravdu nesmí věřit všemu, co na internetu najde. Ono je to sice přísnější, ale není to nereálné. To ostatně dokazují i naše tipy, díky nimž si na své vysněné bydlení dosáhnete.

Jak jsme zmínili, od letošního října začala platit nová pravidla týkající se hypotečních úvěrů. Lidé se toho poměrně báli, a tak hypotéku brali doslova bezhlavě ještě před letošním říjnem. Jenže nakonec nebylo, čeho se bát. Hypotéky se sice získají hůře, ale nejedná se o nereálnou záležitost. Je to naopak reálné.

Pokud zvažujete, že do svého vlastního bydlení budete investovat, máme pro vás pár tipů, jak na hypotéku dosáhnete.

1) Mějte našetřeno

Od letošního října není možné získat ani stoprocentní hypotéky, ani devadesátiprocentní hypotéky. Musíte mít našetřeno, abyste na hypotéku dosáhli. Dnes je totiž možné získat pouze osmdesátiprocentní hypotéku, což znamená, že zbylých dvacet procent musíte dát ze svého. Je to poměrně velký suma, těch dvacet procent, vždyť byty se dnes nekoupí za pár milionů, ale větší novostavby se pohybují nad pěti miliony a více.

2) Buďte bez dluhů

Banky si také zjišťují, jak jste zadlužení. Jestliže jste zadlužení, hypotéku nedostanete. Buďte proto bez dluhů, splácejte jednotlivé věci včas (myslí se tím zálohy na energie, platba telefonního vyúčtování či zálohy na internetu). Vše vám může hrát do karet, tím si buďte jisti.

3) Buďte na to aspoň dva

Když na to nebudete sami, ale bude vás do hypotéky více, hypotéku dostanete. Budou totiž vyšší příjmy, tudíž i větší pravděpodobnost, že uspějete s žádostí.