Tipy, jak ušetřit

Tipy, jak ušetřit

Nový typ koronaviru ukázal, že Češi nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, ze kterého by mohli brát v případě nouze. I proto se většina lidí po ztrátě zaměstnání nebo po několikaměsíčním uzavření provozoven dostala do obrovské finanční tísně, ze které vedla jenom jedna cesta, a sice se zadlužit. Zatímco někteří se ze situace nepoučili, jiní naopak poučení vychází a ptají se, jak mají ušetřit, aby jim vznikl finanční polštář, který by je v případě nouze zachránil.  

Začněte platit hotově 

Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je začít platit hotově. Aby vás to nesvádělo, vytáhněte si z peněženky svou platební kartu a nakupujte jenom s tím, co máte ve své peněžence. V tomto případě mluvíme o psychologické hře. To, co vidíte, utratit nechcete. Peníze na bankovním kontu vidět nejsou, proto se vám utrácí velice snadno. Navíc je pravdou, že to, co v peněžence nemáte, se zkrátka utrácí jenom velice těžce.  

Jezte sezónní potraviny 

I když se to může zdát jako hloupý vtip, opravdu se vyplatí jíst sezónní potraviny. V době, kdy jsou potraviny k dostání, jsou daleko levnější než v období, kdy se shání opravdu těžko. Kupříkladu taková jablka nebo nektarinky – jsou nejlevnější hlavně během léta, jablka poté začátkem podzim, kdy se sklízí. Jahody jsou zase nejlevnější během léta, kdy krásně červenají, a citrusy jsou nejlevnější během zimy.  

Začněte vařit doma 

Dalším opravdu efektivním způsobem, jak začít šetřit, respektive jak ušetřit, je vaření doma. Nemusíte si nutně chodit do kaváren na oblíbené snídaně, stejně tak nemusíte denně chodit do svého oblíbeného podniku na oběd. Avokádové tousty nebo vynikající špagety si můžete připravit v pohodlí domova za nižší cenu – navíc toho bude víc! 

Zbavte se svých zlozvyků 

To, co vám ustavičně “leze” do peněz, jsou vaše zlozvyky, kterých je dobré se zbavit. Mluvíme kupříkladu o kouření. Za cigarety každý měsíc člověk utratí i několik tisíc korun.