Půjčit si na bydlení zanedlouho nebude tak snadné jako doposud. Od října mají vejít v platnost přísná pravidla, která budou zejména mladé lidi velmi omezovat. Banky moc dobře vědí, že se o hypoteční úvěry zanedlouho ani nezakopne, proto zvýhodňují půjčky na bydlení a snaží se co nejdříve nahnat velkou spoustu klientů, která je bude živit během následujících měsíců. Do toho se však přidaly ještě státní půjčky na bydlení, které mají mladé lidi doslova spasit. Ovšem nejsou tak výhodné a tak velké, jak se o nich mluvilo.
Od poloviny letošního srpna mohou mladí lidé do šestatřiceti let zažádat stát o půjčku na bydlení. Půjčku je možné si vzít nejen na nový domov či byt, ale také na případnou rekonstrukci nebo modernizaci. Když se půjčky na bydlení ohlásily, mnozí lidé byli nadšení, bohužel nyní tak nadšení nejsou. Státní půjčky v sobě totiž nesou hromadu podmínek, navíc výše půjčky není nijak závratná.
Jaké jsou limity půjček?
Výše státní půjčky se liší v závislosti s účelem, kvůli kterému si půjčku bereme. Pokud si chceme půjčit na byt, limit je 1,2 milionu korun. Pokud si půjčujeme na dům, limit jsou dva miliony. Sice je zde velmi výhodná úroková sazba (nejnižší dosahuje jen jednoho procenta), ovšem to zásadní je, že za milion nebo dva si nemovitost při aktuálně rostoucích cenách nekoupíte. V případě, že si vezmete hypoteční půjčku od státu, si totiž nemůžete zažádat o hypoteční úvěr od banky. Zkrátka to kombinovat nejde, bohužel.
Sice byl předběžný zájem o půjčku na bydlení od státu velký, ovšem díky ustanovením, pravidlům a podmínkám zájem výrazně klesl.
Stát se rozhodl do mladých investovat 650 tisíc korun
Ve fondu je na financování bydlení mladých 650 tisíc korun. Ovšem kdo ví, jestli bude celá suma vyčerpána tak rychle, jak si ministerstvo pro místní rozvoj myslelo.