Rozeznejte lichváře od solidní půjčky. Jde to snadno

Rozeznejte lichváře od solidní půjčky. Jde to snadno

Chybí vám finanční prostředky, zvažujete půjčku, ale neradi byste naletěli? Je velmi dobře, že se o svou bezpečnost staráte ještě před tím, než si půjčíte. Splátky u neférového obchodníka by vás totiž mohly přivést zcela na mizinu, i když se před tím osoba nebo firma tvářila jako solidní obchodník. Podívejte se na základní ukazatele, které vám napoví, že je něco v nepořádku.  

Buďte ostražití 

Už dávno tomu není tak, že lichváři obcházejí domy a nabízejí pochybné produkty. Nebezpeční jsou zejména kvůli tomu, že jsou snadno zaměnitelní a mnoho lidí jejich úmysly ze začátku neodhalí a naletí. Buďte tedy v pozoru vždy, když si jdete půjčovat a firmu nebo osobu si pořádně prozkoumejte. 

Smlouvu podepisujte v klidu 

I když se vás obchodník snaží přesvědčit o opaku, to, co je ve smlouvě je opravdu důležité. Žádná ústní dohoda nehraje roli. Co je psáno, to je dáno a taková smlouva bude rozhodovat o vašem budoucím vztahu.  Proto nikdy nepospíchejte, nenechte se natlačit do podpisu a pozorně pročtěte každou informaci, než se rozhodnete někomu svůj podpis předat.  

Solidní obchodník si ověří vaši schopnost splácet 

Nabízí vám někdo půjčku jen tak? Nezajímá ho, kolik vyděláte, a bez omezení vám půjčí jakoukoli sumu? Už taková praxe je značně podezřelá. Lichváři se často nezaměřují na splátky, ale spíše na majetek, který by lichvou mohli získat. Než si bez rozmýšlení půjčíte obrovskou sumu, zvažte, zdali si vás firma alespoň trochu prohlédla a chtěla znát některé informace, aby prověřila vaši schopnost splácet. 

Zkontrolujte, zdali má licenci od ČNB 

V České republice vám může půjčku poskytnout jen ten, kdo získal licenci od České národní banky. Pokud takovou licenci firma nebo osoba nenabízí k nahlédnutí, pokud o ni požádáte, s největší pravděpodobností se jedná o podvodníka a od takové nabídky dejte ruce pryč, ať je jakkoli lákavá.