Rok 2018 přinesl celou řadu změn. Zvýšilo se nemocenské pojištění, zavede se dlouhodobé ošetřovné a navíc se taky zavede otcovská poporodní péče, kterou jistě ocení každý budoucí tatínek. Kromě toho se opět přidalo důchodcům, což je skvělé, protože se nejednalo o pár korun, jak tomu bylo v předcházejících letech, ale jednalo se už o hotovou pětistovku, což je znatelná částka. Samozřejmě i letos se do důchodu chystá celá řada lidí. Jenže právě ti neví, jak vlastně o důchod mají požádat nebo jak to vlastně chodí. Podívejte se na našich pár rad a tipů, které se pojí s odchodem do důchodu.
Kde se podává žádost o důchod?
O důchod je třeba si zažádat, což snad ví každé malé dítě. Otázkou však je, kde se o důchod žádá? Žádost se vždy podává osobně, a to buď na okresní správě sociálního zabezpečení (která se nachází v Brně nebo v Praze), nebo můžete dát někomu svou plnou moc a na základě ní někdo může odnést žádost na již zmiňované úřady okresní správy sociálního zabezpečení za vás.
Co vše potřebujete mít s sebou?
Samozřejmě je nutné, abyste u sebe měli pár nezbytných věcí a dokladů. Je třeba mít u sebe občanský průkaz jako průkaz totožnosti. Taky se překládají doklady o náhradních dobách pojištění nebo o dobách pojištění, které nejsou v evidenci ČSSZ.
Zvolte si, jak vám bude důchod vyplácen
To, jak vám bude důchod vyplácen, si můžete zvolit sami. Buď vám ho mohou posílat na bankovní účet důchodce nebo manžela či manželky, nebo vám ho mohou vyplácet v hotovosti na pobočce České pošty v místě vašeho bydliště.
Pakliže se rozhodnete pro výplatu v hotovosti, musíte počítat s tím, že je tato hotovostní služba zpoplatněna jednadvaceti korunami.
Nezapomeňte informovat zdravotní pojišťovnu!
Každý důchodce je povinen nahlásit odebírání důchodu své zdravotní pojišťovně. Jelikož už nejste výdělečně činní, bude za vás zdravotní pojištění platit stát.