Kolik lidí je spokojeno s životní úrovní?

Životní úroveň

České republice se poměrně daří. Česká ekonomika je na tom skvěle, aktuálně se však žilo volbou prezidenta republiky, tudíž mnoho informací o tom, jak si vede ekonomika v prvním měsíci nového roku, nebylo. Jelikož se však ukázalo, kolik lidí je spokojeno s naší životní úrovní, dá se předpokládat, jak se nám ke konci roku a v prvním měsíci nového roku vede.

Centrum pro výzkum veřejného mínění se rozhodlo, že udělá průzkum, kdy se bude lidí ptát na to, jak jsou spokojeni s životní úrovní v České republice. Jelikož se České republice poměrně daří, a to hlavně po ekonomické stránce, jelikož je dost volných pracovních míst, nezaměstnanost nízká, zaměstnanost vysoká a jelikož se nedávno přidávalo na výplatních částkách, je to ta nejlepší doba se zeptat. Jak tento průzkum dopadl?

S životní úrovní je spokojena půlka z nás

Z průzkumu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo spokojeno s životní úrovní v České republice zhruba 51 procent domácností. Dalších 44 procent respondentů ji hodnotí jako „spíše dobrou“ a najdou se i ti, kteří ji označují za spíše špatnou a velmi špatnou. „Spíše špatnou“ životní úroveň máme podle dvanácti procent respondentů, dvě procenta si myslí, že je životní úroveň „velmi špatná“.

Podle čeho se určuje naše životní úroveň?

Samozřejmě máme mnoho ukazatelů, podle kterých určujeme životní úroveň. Do vyšší životní úrovně se přelévá hlavně rychlý růst naší ekonomiky, který nemůžeme popřít, dále taky nízká nezaměstnanost, kterou se aktuálně chlubme, životní úroveň je lepší i díky aktuálním vyšším mzdám. Navíc podle analytiků se do této životní úrovně přelévá i dobrá nálada spotřebitelů.

Spotřebitelé podle průzkumů utráceli ke konci loňského roku hlavně za nepotravinářské zboží, nejvíce se utrácelo za pohonné hmoty nebo taky za potraviny. Rekordy samozřejmě padaly logicky v prosinci, když se blížily vánoční svátky (toto jenom pro zajímavost).