Máte pocit, že na tom nejste po finanční stránce nejlépe? Závidíte svému okolí, že se naopak nemohou nabažit nových věcí a že jejich koryto je prakticky bezedné (tedy alespoň zdá se)? V tom případě je načase odhalit chyby, kterých se v rámci finanční gramotnosti a hospodaření s penězi jako takovými dopouštíte. Právě ty mohou stát za tím, že nevyděláváte (a tedy ani nemáte) více peněz.
Nedostatečné sebevědomí
Člověk získá vždycky to, na co si věří. Pokud je vaše sebevědomí nízké, nemůžete očekávat, že byste vydělávali víc než doposud. A nemůžete také očekávat, že vás šéf povýší. Vybudujte si jistou sebedůvěru a otočte tím svůj život o sto osmdesát stupňů.
V souvislosti s tím se přestaňte shazovat. Podceňování se a shazování se je problém hlavně žen (ukazují průzkumy). Mnohdy něco nezkusí už jenom proto, že jsou na dané místo vypsány požadavky, které, podle nich, je dostatečně nevystihují.
Pracujete zadarmo
Zejména Češi se zejména v době koronavirové pandemie naučili jedno, a sice hledat věci zadarmo. Mnozí lidé, hlavně freelanceři, tak nabízí workshopy, kurzy a další věci za nula, nula nic. Jenže tímto stylem nemohou zbohatnout.
Podobné scénáře lze praktikovat na studentech vysokých škol, kteří chtějí jenom nabírat zkušenosti. Myslí si ale, že jelikož jsou v takové pozici, nemohou si dovolit říct o nějakou korunu. Kdyby si však řekli, zaměstnavatel by jim jistě něco dal. Nesmíte se bát a musíte si vážit svého času.
Čas jsou peníze
Proč nevyděláváte tolik, kolik byste ve skutečnosti chtěli nebo kolik byste si představovali? Je to prosté – neuvědomujete si jedno velké pravidlo, a sice že čas jsou peníze. A to platí i v případě, pokud vedete nějakou sáhodlouhou konzultaci. Zkrátka a dobře si nechte i za tento čas zaplatit.
Představte si, že byste takových mítinků vedli rovnou několik během dne a každý byste vedli jenom z dobroty srdce. Čas na práci a vydělávání peněz by byl najednou hodně krátký, a to znamená, že by dosti malé byly i vaše výdělky na konci dne.