I když nedávno došlo ke zpřísnění podmínek hypotečních úvěrů, stejně o ně lidé žádají. I když tedy daleko méně jak vloni, stejně je to jeden z reálných způsobů, jak získat peníze na vlastní bydlení. Zatímco někteří doslova škudlí každou korunu, jiní se snaží bezchybně vyplnit žádost o hypotéku tak, aby jim byla schválena. Stejně se však mnozí dočkají jenom odmítnutí. Proč však k odmítnutí žádostí o hypotéku dochází?
Úvěry na bydlení jsou jeden ze způsobů, jak získat peníze na vlastní bydlení. To ale už bylo zmíněno. I když má člověk podle svého názoru možnost hypoteční úvěr získat, stejně se může stát, že hypotéka mu schválena nebude. Jaké důvody zamítnutí hypotéky bývají nejčastější?
Klient není bonitní
Pokud se rozhodnete požádat o hypotéku, musíte počítat s tím, že vás bude banka zkrátka prověřovat. Banka si totiž musí být stoprocentně jistá, že jste schopni splácet hypotéku. Právě nedostatečná bonita je důvodem, proč je hypotéka zamítnuta. Pokud je člověk bonitní, znamená to, že je schopen včas splácet své závazky. Banka si velmi dobře zjišťuje, jestli jste schopni splácet splátky za úvěr včas a bez zbytečného prodlení. Ráda si zjistí, jestli včas splatíte i jiné závazky, jako jsou třeba účty za mobilní telefon nebo třeba za internetové připojení. Pokud jste do nynějška platili zmíněné věci s prodlením, je možné, že to vám zničí přijetí žádosti o hypotéku.
Klient má dluhy
S každým dluhem se snižuje pravděpodobnost toho, že vám bude hypotéka poskytnuta. Pokud chcete získat hypotéku, měli byste nejdříve splatit všechny svoje dluhy. Každý dluh navíc opravdu jenom snižuje pravděpodobnost přijetí žádosti. Nezáleží na tom, jestli jste zadlužení u bankovních nebo u nebankovních společností, každý dluh se v tomto případě počítá a sčítá. Stejně tak je důležité to, kolik dlužíte. Pokud dlužíte velkou částku, opět se snižuje pravděpodobnost přijetí žádosti o hypotéku.