Pár dnů po výplatě a ve vaší peněžence se smutně krčí poslední stokoruna a má obavu, že i ona bude muset své útočiště obratem opustit. Inu, ne nadarmo je jiným výrazem pro peníze slovo „oběživo”. Obíhá tak, že si jeho přítomnosti málem nestačíte všimnout.
Co s tím, když ale potřebujete náhle finanční injekci, protože vám zkrátka nezůstalo na zaplacení nezbytných výdajů díky neočekávaným událostem? Účty za elektřinu nebo za telefon prostě nepočkají. Možností proto jsou nebankovní rychlé půjčky. Jejich zásadní výhodou je, že peníze dostanete na účet rychle, mnohdy už během několika minut a jejich vyřizování probíhá i během víkendů a státních svátků. Nepotřebujete k nim ručitele. A k rychlému přístupu k finančním prostředkům přispívá i to, že si je můžete vyřídit jednoduše online.
Jejich poskytovatelem jsou, jak už napovídá název, nebankovní instituce. V této sortě lze rozhodně narazit i na méně seriózní společnosti. Zajímat o vaši úvěrovou historii se na rozdíl od banky nebudou vesměs nikdy, ale zbystřit byste rozhodně měli tehdy, když se absolutně nestarají o váš příjem. Proč? Lehko se dostanete do spárů tzv. dluhové pasti, což znamená, že půjčky řešíte dalšími, zpravidla za mnohem horších podmínek. Což vede k závěrečné neschopnosti splácet. A výsledek? Taková situace může vyústit až do tzv. osobního bankrotu. Co obnáší? Během pěti let byste pak měli být schopni zaplatit ze všech svých dluhů alespoň třicet procent. Co se stane se zbytkem? Ten vám v případě, že vše půjde podle plánu, bude po uplynutí lhůty prominut. Zůstanou vám pro vlastní potřebu však jen omezené finanční prostředky v podobě tzv. nezabavitelného minima. Konkrétní podmínky tohoto postupu jsou upraveny insolvenčním zákonem.
A ještě podotkněme, že výše popsané, byť ne zrovna příjemné řešení vás ovšem uchrání od mnohem černějšího scénáře: návštěvy exekutora.