Nebankovní registr – co je to vlastně ten registr dlužníků?

pujcka registr

Zajisté jste popřemýšleli o nebankovní půjčce také proto, že jste doufali, že se vyhnete nepříjemnému nahlížení do registrů. Představa jakési ohromné databáze, které o nás ví všechno, nás děsí i v případě nebankovních půjček. Solidní nebankovní společnosti samozřejmě chrání sami sebe – nechtějí půjčovat problémovým klientům. Nicméně registr není k dispozici pouze jeden. Jedním z registrů je registr SOLUS, poněkud eufemisticky nazvaný jako “zájmové sdružení právnických osob”.  Pokud si půjčíte od nebankovní společnosti, měli byste podpisem smlouvy dávat souhlas se zpracováním a sdílením informací s tímto registrem (samozřejmě pouze v případě, kdy s ním daná společnost vážně spolupracuje).  V registru jsou vedeny pouze osoby, které mají nebo měly problémy se splácením. Takže samotný fakt, že máte už nějaký úvěr Vám nemusí nijak uškodit.

Dalším nebankovním registrem je Nebankovní registr klientských informací, který eviduje veškeré Vaše úvěry. Jinými slovy, pokud jste si půjčili od firmy, která spolupracuje s tímto registrem, jste v registru zaevidováni. Banky mají vlastní registr – Bankovní registr klientských informací.

Chlubit se nahlížením do registru není u nebankovních společností zrovna obvyklé. Někdy se stane, že narazíte na společnost, která se chlubí tím, že do registru nenahlíží, ale přesto do něj nahlídne. To samo osobě není na škodu, nebankovní společnosti jsou o něco benevolentnější než banky. Pokud již máte úvěr a nikdy jste neměli problém se splácením, půjčku s největší pravděpodobností dostanete. Pokud tušíte, že budete mít problém se splácením, vězte, že nebankovní společnosti to vytuší též. Chrání tím sebe i Vás.