Nakupujeme bez cla. Do jaké výše si můžeme přivézt zboží a co je povoleno?

Nákupy bez cla

Milujete nakupování přes internet? Pak vás jistě štve to, že ceny jsou díky clu poměrně vysoké. Platí to i tehdy, kdy si v současné době plné letních dovolených přivážíme suvenýry a krásné oblečení či elektroniku, protože v cizině byla stále výhodnější než v Čechách. Pokud se vám ceny v cizině zdají až neuvěřitelně nízké, vzpomeňte si na to, že jen co vystoupíte z letadla, celníci vyměří clo a vy tak zaplatíte za danou věc i dvojnásobek toho, co u nás. Kromě cla se započítává i daň z přidané hodnoty, tudíž se nákupy v cizině nemusí vyplatit. Naštěstí existuje seznam toho, co si z ciziny můžeme přivézt, aniž bychom platili jakékoli clo.

Pokud budete dbát našeho seznamu, předejdete nepříjemnostem, k nimž dochází na letištích, když se clo vyměřuje. Dovozní i vývozní předpisy zkrátka platí, ale opět se dají i obejít, pokud víte, co si z ciziny přivézt můžete.

Když přijíždíme ze zemí Evropské unie

Mnozí lidé jsou toho názoru, že si ze zemí Evropské unie můžeme dovézt naprosto všechno, co si zde koupíme. Jenže i na suvenýry, věci určené ke své potřebě nebo dary příbuzným spadají do kolonky zvláštních předpisů. Například od cla je osvobozeno jen to, co si zakoupíte do 430 eur, tedy zhruba do jedenácti tisíc korun. Pokud jste mladší patnácti let, limit je mnohem nižší. Je stanoven na pouhých 200 euro.

Pokud cestujete autem, limit je také jiný. Přivézt si můžete zboří do 300 eur.

Pozor na cestování do Egypta

Egypt je v současné době velice atraktivní. Je však třeba si dát na něj velký pozor. Do Egypta se totiž nesmí dovážet žádné potraviny a už vůbec ne alkohol. Drobné cennosti je nutné deklarovat hned po příletu (do této skupiny patří i počítače nebo fotoaparáty).

Výjimečné je i Tunisko, z něhož se nesmí dovážet ani vyvážet zdejší státní měna. Nemůžete si tedy své peníze vyměnit předem, povoleny jsou jen eura nebo dolary.