Přemýšlíte o tom, že si najdete brigádu, která vyplní váš volný čas a zároveň přispěje do vašeho rozpočtu? Už nad tím jen neváhejte, ale pusťte se do hledání. V současné době vás překvapí obrovské množství brigád, které se na trhu nachází, ovšem stejně tak vás překvapí i finanční ohodnocení, které nikdy nebylo tak vysoké. Zaměstnavatelé mají takovou nouzi o pracovníky, že nabízí i brigádníkům fantastické ohodnocení, které je má motivovat. Kromě ohodnocení mohou počítat i s benefity, jež se rovnají těm, co mají pracovníci na hlavní pracovní poměr.
Dříve se brigádnici museli spokojit s nejnižší hodinovou sazbou. Nyní se mohou radovat z platu, který se rovná platu stálých zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáni na plný úvazek neboli na hlavní pracovní poměr. Sto padesát korun na hodinu už není jen sen brigádníků, dnes je to opravdu realita.
Na platech brigádníků jde krásně vidět, jak moc zaměstnavatelé postrádají pracovní sílu. Jsou ochotni zaplatit brigádníkům nemalé sumy peněz, aby na pár měsíců zajistili chod podniku.
150 korun za hodinu není maximum
I když se 150 korun na hodinu může zdát u brigádníka dostatečně motivující ohodnocení, není to zdaleka maximum. Kromě víc jak motivujícího finančního ohodnocení jsou brigádníkům nabízeny i klasické benefity v podobě stravenek či podobně. Kromě toho náleží brigádníkům bonusy, a to za dochvilnost, pravidelnou docházku nebo bonusy za dobře odvedenou práci.
Těmito bonusy se myslí například obědy zdarma nebo případně slevy na určité výrobky.
Výplaty na ruku, nikoli na účet
Zaměstnavatelé tak moc potřebují brigádníky, že jsou ochotni jim jejich výplatu dávat každý večer na ruku. Zaměstnavatelé jsou ochotni vyplatit až dva tisíc korun na ruku, příplatky se samozřejmě vztahují na víkendy nebo případně na výpomoc.
Co se týče vyplácení peněz, většina brigádníků však preferuje týdenní výplatu, nikoli denní.