Bolševníky na pozemku? Pokuta i ve výši milionu rublů!

Bolševníky na pozemku

Bolševník vám jistě nemusíme představovat. Není to žádná nadávka ani označení, jedná se o jedovatou rostlinu, která dělá potíže nejen zemědělcům, ale také velice škodí zdraví. Už dlouhou dobu s bolševníkem vedou Rusové boj, ovšem až nyní se zdá, že by boj mohli vyhrát. Regionální parlament v ruské Moskevské oblasti totiž schválil zákon, který ukládá lidem povinnost se jedovatého porostu zbavit. Pokud se tak nestane, hrozí vysoké pokuty, které se mohou dostat až do výše milionu rublů, což je v přepočtu zhruba 325 tisíc korun.

Jak jsme zmínili, boj s bolševníkem vedou Rusové už dlouho. Konkrétně poslanci agrárního výboru ruského parlamentu už dlouhá léta usilují o zlikvidování tohoto porostu. Zatím vše uhrálo do karet právě jedovaté rostlině, ale nyní se naštěstí vše obrátilo a štěstí se usmálo právě na poslance agrárního výboru. Došlo totiž ke zmiňovanému schválení zákona, který uděluje pokutu všem, kdo nechají na svém pozemku volně růst nebezpečný bolševník.

Bolševník se šíří rychlostí blesku

Rozmnožování nebezpečné rostliny je opravdu šíleně rychlé. Vždyť v současné době zamořuje více jak 32 tisíc hektarů půdy v Moskevské oblasti. Bolševník se v Moskevské oblasti rozmnožuje už od poválečných let, kdy se vydatně pěstoval proto, že se míchal do levných krmiv. Ovšem rozmnožování jedovaté rostliny bylo zbytečné, jelikož zvířata krmivo odmítala jíst a mléko bylo po rostlině nahořklé. Tehdy se prý ještě netušilo, o jakou hrozbu se jedná.

Jak jsme několikrát zmínili, jedná se o jedovatou rostlinu, které děti přezdívají “deštníky”, jelikož tak opravdu vypadají.

Co způsobují člověku?

Bolševník způsobuje nejen zemědělské škody, ale také se jedná o nebezpečnou rostlinu pro lidské zdraví. Konkrétně člověku škodí tak, že dráždí jeho kůži a leptá jeho pokožku. Nemůžeme se tedy divit tomu, že byla rostlina označena za nebezpečný plevel.