Na co Češi nejvíce šetří?

Na co Češi nejvíce šetří?

Stejně jako vloni, i letos se Češi dočkali růstu mezd. Finanční situace je v rodinách zase o něco lepší než vloni, lidé však k penězům přistupují zodpovědně a neustále si šetří. Moc dobře vědí, že mohou přijít krušné časy, během kterých budou muset uhradit mimořádné výdaje. Je pravdou, že někteří Češi se neřadí k šetřílkům, na druhou stranu se tu najdou i ti, kteří k šetřílkům patří. Nabízí se ale otázka, na co si tedy spoří, kvůli čemu se peníze odkládají? 

Jak již bylo zmíněno, mezi námi se nyní najdou nejen ti, kteří utrácí hlava, nehlava, ale také ti, kteří si moc dobře uvědomují, že platy stále růst nemusí a že je dobré mít raději něco stranou. Nikdo si přece nechce půjčit peníze proto, že si dostatečně nenašetřil. Sice si půjčky bereme velmi aktivně, ale je to z důvodů touhy po vlastním bydlení. Opravdu si neumíme našetřit během chvilky miliony korun, ale umíme si ušetřit stovky tisíc korun, díky nimž si vlastní bydlení budete moct dovolit. 

A právě bydlení je to, kvůli čemu šetříme opravdu nejvíce či na co si šetříme. Při aktuálních vysokých cenách se bydlení neustále oddaluje, Češi se však nedávají a šetří, jak jen mohou. 

Spoří se i kvůli nečekaným výdajům 

Jak také bylo zmíněno, Češi si moc dobře uvědomují, že peníze tu nebudou napořád, že najednou nemusí být. A tak tedy začínají odkládat peníze stranou, které se jim mohou hodit v případě nečekaných výdajů, kterými se rozumí například nutnost koupit si nový spotřebič, zaplatit dítěti kroužek nebo třeba doplatky za elektřinu nebo vodu, které jsou často nepříjemností. 

Podle průzkumů si skoro pětašedesát procent Čechů tvoří úspory právě kvůli zmiňovaným nečekaným výdajům, jen pětatřicet procent Čechů si spoří na důchod. 

Lidé nevyužívají spořící účty 

Taktéž je třeba podotknout, že mnozí Češi si odkládají peníze na běžném účtu, nevyužívají k tomu účty spořící. Dnes je naprosto běžné, že si může člověk ke svému běžnému účtu sjednat i takový účet, kde si může peníze odkládat, ale v případě nutnosti si je zase vzít. To klasické spořící účty neumožňují, možná proto jimi lidé opovrhují.