Dosáhnu nebo nedosáhnu na své vlastní bydlení? To je otázka, která hýbe Českou republikou. Ceny nemovitostí rostou raketovou rychlostí, banky zpřísňují pravidla, protože lidé jsou nuceni půjčovat si ohromné sumy peněz. Mnozí lidé čekají na to, až finanční bublina praskne a až krize na hypotečním trhu bude zažehnána, ale zatím se k tomu bohužel neschyluje. Je tedy nutné říct, kdo na hypotéku dosáhne a kdo naopak nikoli.
Pokud se zajímáte o svět hypoték, jistě víte, jaké změny se v tomto světě dějí. Díky neustále rostoucím cenám nemovitostí jsou lidé nuceni si půjčit enormní sumy peněz, které však banky nechtějí půjčovat leckomu, protože se bojí, že nikdy nebudou splaceny. Zpřísňují se tedy podmínky a neustále vchází v platnost mnoho nepříjemných opatření.
Díky zmiňovaným opatřením je už definitivní, že drtivá většina lidí si na hypotéku nedosáhne. Konkrétně drtivá většina mladých lidí, kteří si neměli šanci našetřit peníze stranou.
Příjmy musí být velmi vysoké
Aby banky svolily k půjčce, příjmy domácnosti by musely být skutečně vysoké. Konkrétně by se měly pohybovat kolem padesáti tisíc korun. Jen tak je možné získat hypotéku, protože jen tak budete moct splácet půjčené peníze.
Od října letošního roku totiž vejde v platnost, že lidé nebudou moct splácet více, než 45 procent jejich celkových příjmů. Lidé s výplatou dvacet tisíc korun se tak budou muset s vizí hezkého příbytku rozloučit. Pět až sedm milionů se bohužel nesplatí po splátkách, které nebudou vyšší než pár tisíc korun.
Půjčka nesmí překročit devítinásobek příjmů
Zároveň je nutné podotknout, že půjčka nesmí překročit devítinásobek ročních příjmů žadatele. Pokud tedy vyděláváte dvacet tisíc korun, více jak dva miliony a sto tisíc si půjčit nemůžete. A stále také platí, že dvacet procent z požadované částky je třeba mít našetřeno. I díky tomu se půjčky vzdalují především mladým lidem.