Hypoteční trh patří k vůbec nejatraktivnějším za poslední dobu. A nemůžeme se tomu divit. Lidé doslova prahnou po zvýhodnění svých dosavadních úspor a nemovitosti se jim jeví jako ta správná cesta. Nevyžaduje to příliš mnoho znalostí, navíc je zde znásobení vložených peněz takřka jisté. Pokud i vy nad tímto uvažujete, prozraďme si způsoby, jak vlastní bydlení zafinancovat.
Hypotéka jako tradiční řešení
Tím vůbec nejtradičnějším a zároveň nejsnazším východiskem ze situace je hypotéka, jinými slovy účelová půjčka na bydlení. Za poslední měsíce hledala se svými úroky své pomyslné dno, aktuálně se ale hypoteční sazba poměrně zvyšuje. Stále však nemluvíme o ničem nevýhodném, právě naopak.
Je však třeba konstatovat, že hypotéka je půjčkou na bydlení čili ji také na bydlení musíte využít. Vhod přichází v okamžiku, kdy kupujete byt, rodinný domek nebo stavební pozemek. Také je možné ji využít pro případ výstavby nemovitosti, rekonstrukci, modernizaci či k vypořádání dědictví a společného jmění manželů. A samozřejmě přichází v potaz i v okamžiku, kdy se kupuje investiční nemovitost.
Když máte stavební spoření
Jednou z možností je také úvěr ze stavebního spoření. Pokud ale nepatříte k jedincům, kteří by se stavebním spořením pyšnili, pak nemůžete možnosti využít. Tento úvěr nabízí stavební spořitelny svým klientům a jsou východiskem ze situace, když vám klasická hypotéka není schválena.
Je ale třeba podotknout, že v rámci úvěru se nedosáhne na tak velké částky jako v případě hypotéky. Obvykle se schválí pouze šedesát procent z kupní ceny nemovitosti čili zbytek si musíte obstarat sami (vydělat, našetřit, půjčit od rodiny apod.).
Klasický spotřebitelský úvěr
Že vám hypotéka nebyla schválena a stavební spoření není to, co jste si v uplynulých letech platili? Pak se nabízí spotřebitelský úvěr. Je nejméně výhodným ze všeho zmíněného, protože splátky jsou poměrně vysoké, na druhou stranu žadatel nemusí kupovanou nemovitost zastavovat. Jinými slovy má to svá pro i proti.