Jak ušetřit efektivně a snadno

Jak ušetřit efektivně a snadno

Že jste se dostali během koronavirové pandemie do tíživé finanční situace nebo jste spíše investovali a najednou nemáte, za co zaplatit plánovaný nákup? Je načase se podívat na své pravidelné výdaje a trochu je skrouhnout. V opačném případě totiž neušetříte. Nemusíte se však obávat toho, že by vás šetření příliš omezovalo nebo by vám nějak zabraňovalo v současném životě. Na otázku, jak ušetřit existuje mnoho odpovědí, z nichž řadu z nich není nijak těžké si osvojit. 

Nakupujte na týden do dopředu 

Kamenem úrazu je prakticky denní nakupování. Lidé mají pocit, že toho potřebují mnoho, že každý den musí být na stole čerstvé pečivo, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to jen lidský zvyk či možná až rozežranost, která nás každý den dohání do supermarketu, kde učiníme nemalou útratu.  

Pokud chcete ušetřit, vyplatí se nakupovat na týden. Sestavte si jednoduchý jídelníček a pořiďte si pouze to, co vám v lednici týden vydrží, respektive o čem víte, že to hravě zpracujete bez nutnosti zamířit do nejbližší sámošky. 

Zainvestujte do úsporných spotřebičů 

Že vám ještě nějaké peníze na účtu dřímají? Pokud ano, nabízí se otázka, jak s nimi naložit. Aby vám je doslova nesnědla inflace, zainvestujte je a to do úsporných domácích spotřebičů. Z dlouhodobého hlediska vám totiž mohou poskytnout nemalou úsporu.  

Při výběru by se vaše pozornost měla upnout na pračky, lednice nebo trouby s označením A+++ a lepší. Právě tyto jsou těmi nejúspornějšími alternativami na trhu. 

Naučte se šetřit vodou 

Aby roční vyúčtování za elektřinu a vodu nebylo do nebe volající a nestálo vás hotový majlant, naučte se také šetřit vodou. Při mytí nádobí si spíše napusťte celý dřez a neumývejte nádobí pouze pod tekoucí vodou. Také vodu vypínejte, pokud si čistíte zuby nebo nanášíte na ruce mýdlo při jejich mytí. Člověk si bohužel vůbec neuvědomuje, kolik litrů odpadem proteče při těchto zcela běžných činnostech.