Potřebujete si půjčit? Pravděpodobně jste si již podali žádost do banky a čekáte, až dojde k jejímu schválení. Pravdou ale je, že v případě žádosti o půjčku u bank nemusí ke schválení vůbec dojít. Banky mají přísná pravidla vztahující se na schvalování půjček a každý žadatel je musí splňovat. Pakliže je nesplňuje, žádost o půjčku se automaticky zamítá. V případě, že jste si podali žádost, prozradíme vám, jak se rozhoduje o tom, jestli úvěr dostanete nebo nikoli. Při schvalování půjček totiž hraje roli několik faktorů.
Pokud vás tíživá finanční situace dohnala do bodu, kdy si musíte půjčit, ideální je, když pošlete žádost do nebankovní instituce. Zde totiž nejsou taková přísná pravidla vztahující se na schvalování půjčky. Sice tu také pravidla jsou, ale nejsou skutečně tak přísná. Pakliže jste ale byli rychlejší než naše doporučení, pravděpodobně jste zvědaví a chcete vědět, co hraje roli při schvalování klasické bankovní půjčky.
Pro banku je nejdůležitější bonita
Každého žadatele si banka ověřuje podle bonity. Banka si projde veškeré bankovní i nebankovní registry, chybět nebude ani SOLUS, kde se shromažďují data o platební morálce od operátorů nebo od státu jako takového.
Bonita se odvíjí zkrátka od všeho, co splácíte v pravidelných i nepravidelných intervalech. Zlepšíte si ji třeba tím, že budete splácet v minulosti vždycky včas. Ideální je, když nemáte žádnou půjčku. Tím se rapidně zvýší vaše šance na získání úvěru.
Na bonitu má vliv vícero faktorů
Na samotnou bonitu však může mít vliv taky leccos. Například bonitu ovlivňuje věk člověka, také počet dětí, bydlení nebo případně vzdělání, dále také zaměstnání nebo zaměstnanecká smlouva. Bonitu také mění pohlaví člověka nebo finanční morálka jako taková.
Kromě bonity má podíl na rozhodování o schvalování žádosti i výše příjmů nebo také to, jestli máte nebo nemáte černou tečku v registru dlužníků.