Děti a peníze. Kdy se s nimi děti dostanou do styku a jak s nimi zachází? Dalo by se říct, že děti se s penězi dostávají do styku poměrně brzy, kdy si šetří do svých pokladniček. Nejdříve si šetří na domácí mazlíčky nebo na hračky, které jim rodiče nechtějí koupit, později si začínají šetřit na nový telefon. Mnohé děti však s penězi nakládat neumí, často utrácí za hlouposti, jako jsou sladkosti nebo podobné věci. Málokterý rodič věnuje čas tomu, aby naučil své dítě hospodařit a dobře nakládat s penězi. Pokud se k tomuto učení schyluje, poradíme vám, jak na to.
Peníze tu byly, jsou a budou. Jedná se o klíčovou součást našeho života, bez které bychom nemohli existovat a fungovat. Jelikož se jedná o něco, s čím přijdou do styku i děti, je nutné je na to připravit. Nejlépe uděláte, když s finančním vzděláváním začnete už brzy v raném věku. Později totiž dojde k tomu, že děti se ve školkách setkají s kamarády, kteří jsou na jiné úrovni finančního vzdělávání, a mohou od nich „chytit“ nehezké finanční móresy.
Každé dítě by si už v raném věku mělo uvědomit, že se z peněz platí nejen sladkosti, ale také obecně jídlo, bydlení či hračky. Na to se nesmí při vzdělávání dítěte zapomínat, stejně jako na níže uvedené body.
1) Naučte je šetřit
Když se dítě naučí šetřit, bude mít v budoucnu snazší život. Ukažte dětem, že šetření je důležité. Naučte je šetřit si do pokladničky na něco, co skutečně chtějí. Nekupujte jim všechno, co si usmyslí, ale raději je pobídněte k tomu, aby si na danou vysněnou věc našetřili. Jen tak si té věci budou více vážit a jen tak nedojde ke zbytečnému zničení či ztrátě.
2) Platební karty jako peníze pro teenagery
Až budou děti větší, je třeba jim pořídit platební kartu, na kterou jim budete zasílat peníze jedenkrát za měsíc. Bude se jednat o sumu skládající se z jízdného na autobus, dále také skládající se z jejich kapesného a peněz na oběd. Děti se najednou budou muset starat o to, a by jim peníze vyšly. Naučí se hospodařit a také se naučí ovládat internetové bankovnictví.