Až pětina občanů hypoteční úvěr nedostane

Hypoteční úvěr

Kolem hypotečních úvěrů se nyní točí mnoho otázek a vedou se různé diskuze. I když se hypoteční trh nyní potýká s krizí a zájem o hypoteční úroky klesá raketovou rychlostí, stejně se neočekává, že by krize měla nějaký pozitivní dopad. Zatím ani jistá finanční bublina na trhu nepraská, na což ostatně čeká drtivá většina z nás. Místo toho vchází v platnost mnoho vyhlášek a nařízení, které zatracují sny mladých lidí o svém vlastním bydlení. A je třeba konstatovat, že dnes je definitivně jasné, že pětina lidí na své vlastní bydlení nedosáhne.

Jak jistě víte, Česká národní banka navrhla bankám to, aby neposkytovaly devadesátiprocentní hypotéku. Toto doporučení si banky vzaly k srdci a rozhodly se, že budou poskytovat jenom osmdesátiprocentní hypotéku, což znamená, že dvacet procent musíte mít našetřeno, pokud ho hypotéku žádáte. To najednou znamená, že mladí lidé na hypotéku nedosáhnou, protože si neměli, kde a jak našetřit.

Od letošního října navíc vyjde v platnost nové ustanovení, nová vyhláška, která opět oddálí možnost bydlení mladým lidem. A nejen jim.

Splátka nesmí být vyšší než 45 procent čistého měsíčního příjmu

Nyní jsme byli zvyklí na to, že splátka hypotečního úvěru mohla být víceméně taková, jakou nám navrhnou či jakou si zvolíme sami. Od letošního října už to volitelné nebude. Měsíční splátka hypotečního úvěru nesmí překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele.

Opatření, které vyjde v platnost letos v říjnu, výrazně ovlivní dostupnost půjček na bydlení. Člověk by řekl, že lidé chtějí využít aktuální situace, ale naopak zájem o hypotéky klesá raketovou rychlostí.

Praskne bublina či nikoli?

Jak již bylo zmíněno, mnozí lidé žijí v domnění, že je možné, že bublina na trhu praskne. I když to je možné, není dobré na to spoléhat. Přece jen zatím vše ukazuje tomu, že se hypotéky stanou nedosažitelnou. To však bude mít dopad i na nově postavené domy a byty, které nebudou mít své kupce.