Hypoteční úroky klesly – jak to bude s hypotékou dál?

hypoteční úroky klesly

Otázkou hypotéky se aktuálně zabývá kdekdo. Hypotéka dneska dělá starosti ne těm, kteří mají už hypotéku v kapse, ale hlavně těm, kteří teprve o ni chtějí požádat. Na povrch totiž vyplynulo to, že se do všeho začíná míchat Česká národní banka, která dělá trochu v tomto odvětví rozbroje. Lidé se na internetových stránkách i v novinách dočítají, že už na své vlastní bydlení střední třída bohužel nedosáhne. Je to pravda či nikoliv?

Kdo ví, jak to bude s hypotékou dál. Od té chvíle, co se na povrch dostaly tyto informace, tak je kolem hypotéky jenom řada otazníků. Lidé si však uvědomují, že hypotéka už není tak výhodná, jak se prvotně zdálo, a tak o ni nemají zájem. To se ostatně projevilo i na tom, jak klesá úroková sazba a jak o hypotéku takřka nikdo nezavadí ani prstem.

Půjčuje se čím dál méně

V červnu, nebo spíše přesněji na začátku letošního léta, jsme byli svědky rekordních čísel v oblasti hypotéky. Lidé si půjčovali takzvaně jako vzteklí, protože se zkrátka báli najednou velice rychle rostoucí hypoteční sazby. Najednou, když hypoteční sazba byla vysoko, lidé o hypotéku opravdu nezavadí ani koutkem oka.

To se projevilo v posledním měsíci letošního léta, kdy si hypotéku začalo brát méně lidí. Hypotéky se daly pouze v hodnotě 18 miliard korun, což je zhruba o čtyři miliardy méně než na začátku léta. Díky tomu, že lidé asi nestojí o hypotéku s tak velkou hypoteční sazbou, hypoteční sazba začala klesat.

Jak to bude s hypotékou dál?

Lze samozřejmě čekat i dobré časy v oblasti hypotéky. Pokud třeba zájem bude doslova mizivý, banky se možná umoudří a opět budou podmínky takové, jaké by ocenili běžní občané střední třídy. Navíc se zvyšujícími cenami nemovitostí o hypotéku s nepříliš výhodným úrokem nezavadí ani nikdo z vyšší třídy, tudíž banky možná nebudou mít na vybranou a budou muset všechno dát do starých kolejí.

Co se však v budoucnu stane, to se dá jenom předpokládat.