Hlavní změny v daňovém přiznání 2018

Hlavní změny v daňovém přiznání 2018

Na začátku každého roku musí podnikatelé a také menší živnostníci podávat daňové přiznání. Vyplňují růžový formulář, která je v současné době k dostání na nejednom finančním úřadě. Daňové přiznání však nevyplňují jen podnikatelé a živnostníci, ale také zaměstnanci, kteří například pracují pro více zaměstnavatelů nebo mají podnikání jako vedlejší činnost. I když se daňové přiznání podává rok co rok, je nutné mít na paměti neustále určité změny, které se růžového formuláře týkají. Sepsali jsme vám proto ty hlavní změny týkající se daní 2018.  

Obecně platí, že všichni poplatníci daní, kteří nevyužívají daňového poradce, musí mít růžový formulář vyplněný do prvního dubnového dne. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu daně. Opozdilci případně mohou být rádi za pět dní po termínu, kdy se ještě toleruje to, že platba nepřistála na účet finančního úřadu. Po uplynutí pěti dnů se udělují nemilosrdně velké pokuty.  

A taktéž platí, že lze i letos podat daňové přiznání elektronicky, je možné ho také poslat poštou a samozřejmě je zde i možnost podat ho osobně na územním pracovišti finančního úřadu. Nyní však k hlavním změnám, které se týkají letošního daňového přiznání.  

Vyšší daňové zvýhodnění 

Hlavní změnou je vyšší daňové zvýhodnění, které se vztahuje na první dítě. Zvýšilo se o osmnáct stovek, nyní se tak uplatní v částce 15 204 korun. Co se týče daňového zvýhodnění na další děti, ty jsou stejné jako vloni, zde se nic nemění. 

Vyšší školkovné 

Vyšší je mimo jiné i školkovné, je možné v daňovém přiznání 2018 uplatnit maximální částku školkovného v částce 12 200 korun. Vloni to bylo pouhých jedenáct tisíc korun, co jsme mohli v daňovém přiznání uplatnit. Stejně jako je tomu u daňového zvýhodnění, i školkovné může uplatnit pouze jeden z rodičů, nikoli oba dva.