Finanční rezerva vás může zachránit. Začněte s ní co nejdříve

Finanční rezerva vás může zachránit. Začněte s ní co nejdříve

Probíhající koronavirové období není jedinou krizí, která může nepřipravené podnikatele překvapit. Právě z toho důvodu je výhodnější odkládat peníze stranou na horší časy. Pokud s tvorbou rezervy nemáte žádné zkušenosti, poradíme vám, jak toho co nejefektivněji docílit.  

Kdy se hodí finanční rezerva? 

Ačkoli se může běžným zaměstnancům zdát, že OSVČ nemusí řešit žádné trable a jen se věnují jejich oblíbené práci, opak je pravdou. Podnikatel si totiž nikdy nemůže být jistý budoucností. Po jeho produktech či službách může klesnout zájem či sám onemocní nebo si bude muset vzít dovolenou. V takovém případě se jeho zisk minimalizuje a je třeba sáhnout do rezerv. Podobná situace nastává také ve chvíli, kdy se mu rozbije vybavení, které například k výkonu práce potřebuje.  

Začněte pomalu a jistě  

Odkládejte peníze tam, kde pro vás bude složitější je čerpat. Například otevřený spořicí účet, ke kterému však nemáte kartu a budete vždy muset prostředky nejprve převést na svůj běžný účet. Díky tomu do naspořených peněz budete sahat jen minimálně, a ještě se vám kladně zúročí.  

Stanovte si měsíčně pravidelnou částku, kterou na spořicí účet chcete odvádět. Nebuďte hlavou v oblacích a představujte si reálné částky. Raději začněte s menším obnosem, a pokud se vám bude dlouhodobě dařit jej odkládat stranou, můžete ho zvýšit. Je lepší uspět hned na začátku s menší částkou než se okamžitě demotivovat nedosažitelným cílem.  

Jaké rezervy ideálně dosáhnout 

Pokud si nepřejete své přebytky spořit už navždy, stačí vám dosáhnout určité částky. Ta je většinou šesti až dvanácti násobek vašeho měsíčního příjmu nebo alespoň všech měsíčních výdajů. Jen díky takové rezervě budete mít skutečně jistotu, že vás neohrozí ani větší krize, jako je například dnešní koronavirus. Pokud si totiž v krizové dubě půjčíte, může to vést pomalu a jistě k zániku vaší dlouho budované firmy.